sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nadchodzi czas Gryfów

Dolnośląski Gryf, to jedna z nielicznych nagród gospodarczych za którą nie trzeba płacić. Stawia ją to w gronie rzeczywiście prestiżowych wyróżnień. Ciekawe jest też to, że jedna z kategorii zarezerwowana jest specjalnie dla samorządów. W tym roku Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza ma swój jubileusz, przyznawana jest po raz dziesiąty. Termin zgłoszeń upływa 30 września.

Większość nagród przyznawanych w naszym kraju przedstawicielom środowisk biznesowych, to wyróżnienia, które „trzeba sobie kupić”. Naprawdę jest niewiele konkursów, w których udział jest bezpłatny i o zdobyciu lauru nie decyduje przelew, ale niezależna kapituła. Jedną z takich nagród jest Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza przyznawana przez Zachodnią Izbę Gospodarczą we Wrocławiu.

W tym roku odbywa się już dziesiąta edycja plebiscytu, laureatów poznamy w połowie października. Jest jednak jeszcze szansa na zgłoszenie swojej kandydatury w jednej z konkursowych kategorii. Komitet organizacyjny konkursu zdecydował o przedłużeniu terminu składania ankiet w Konkursie: na zgłoszenia firm, organizacji, instytucji i samorządów czeka do 30 września (szczegóły na stronach www.gryfy.pl lub www.zig.pl).

Nagrody Dolnośląskiego Gryfa wręczane są od 2004 roku. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło ponad 900 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie Kapituły Konkursu. 67 razy zdecydowano o przyznaniu Dolnośląskiego Gryfa.

Ta nagroda jest co prawda nagrodą regionalną, ale często dla firm o zasięgu globalnym. Organizatorzy chcą promować najlepszych, a jednocześnie stworzyć platformę kontaktu między ludźmi biznesu. Nie zapominają też o samorządach, które bardzo często wspierają lokalną przedsiębiorczość. Poza tym same samorządy tworzą programy rozwoju, które zasługują na szczególna uwagę (edukacja, ochrona środowiska, infrastruktura, zdrowie). Efektywni włodarze gmin czy powiatów, to bardzo często motor rozwojowy naszych małych ojczyzn.

– Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza, to szczególne wyróżnienie – podkreśla Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej. – Przyznawane jest od 10 lat dolnośląskim firmom i samorządom za wkład w rozwój regionu, innowacyjność i najlepszy samorządowy program rozwoju.  To nagroda honorowa, uczestnicy konkursu nie wnoszą żadnych opłat, promująca regionalny biznes i samorząd. Wyróżniamy  instytucje samorządu terytorialnego za osiągnięcia związane z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem środków unijnych, ambitne i nowatorskie plany rozwoju gospodarczego i działania na rzecz mieszkańców. To nagroda promująca osoby, firmy i instytucje, które tworzą dobrobyt naszego regionu – dodaje.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać członkowie Zachodniej Izby Gospodarczej, zarządy oddziałów terenowych ZIG, członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź, zarządy stowarzyszeń, związków, klubów i innych organizacji skupiających przedsiębiorców Dolnego Śląska, a także organy samorządu terytorialnego, wreszcie sami kandydaci.

Pomysłodawcą organizowanego od 2004 roku konkursu jest Janusz Rybak, zasiadający w Prezydium Rady Zachodniej Izby Gospodarczej. W 2005 roku do grona organizatorów dołączył Związek Pracodawców Polska Miedź, a w 2010 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Tomasz Miarecki