niedziela, 1 sierpniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Na wsi najlepiej

Czterech zwycięzców i ośmiu finalistów konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” odebrało statuetki i dyplomy w ramach konkursu organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

Kandydaci – właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce – mogli zgłaszać swoje obiekty do jednej z czterech kategorii: „Wypoczynek u rolnika”, „Wypoczynek na wsi”, „Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi”, „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”.

Złożono 169 prawidłowych wniosków, które zostały ocenione przez kapitułę konkursu. W skład kapituły weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

W kategorii „Wypoczynek u rolnika” zwyciężył Folwark Wrzosówka we wsi Kłopotnica, położony w Dolinie Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku. Za najlepszą w kategorii „Wypoczynek na wsi” uznana została agroturystyka Pod Jabłonią położona na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w urokliwej miejscowości Celejów. Laur pierwszeństwa w kategorii „Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi” otrzymał projekt „Małopolska wieś z tradycją”, zawierający oferty trzynastu gospodarstw i obiektów agroturystycznych, który jest zaproszeniem do przyjazdu na małopolską wieś i poznawania najpiękniejszych ludowych tradycji i obrzędów, od stuleci kultywowanych w Małopolsce. Natomiast zwycięzcą w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi” został Dworek Tradycja położony w województwie zachodniopomorskim, we wsi Bełczna.

– Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków, przez wieki mieszkały: Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił na uroczystości wręczenia nagród minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

(tmt/pap)