niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

MUSICA POLONICA NOVA 2014

Tegoroczna odsłona festiwalu Musica Polonica Nova odbywa się we Wrocławiu od 4 do 12 kwietnia pod hasłem: „Mozaika dźwiękowej teraźniejszości”. Współczesna muzyka polska jest bowiem różnorodna i bogata jak mozaika, złożona z wielu gatunków, kierunków, stylów i głosów. Próbujemy uchwycić jej esencję i odpowiedzieć na pytanie: jaka jest nowa muzyka polska?

29. edycja festiwalu jest dla nas szczególna. Stanowi wielkie zobowiązanie, podejmujemy się bowiem kontynuacji dzieła nieodżałowanego Andrzeja Chłopeckiego, którego pożegnaliśmy przed dwoma laty. Jednocześnie – pod dyrekcją nowego szefa artystycznego Szymona Bywalca – wyznaczamy sobie za cel ukazanie polskiej muzyki współczesnej z całą jej różnorodnością i niezwykłym bogactwem inspiracji, od muzyki improwizowanej i elektroniki po odkrywanie na nowo dziedzictwa kompozytorów dwudziestowiecznych oraz fuzję tradycyjnych rozwiązań i nowych technologii. Przywołamy twórczość wielkich polskich kompozytorów minionego stulecia – Andrzeja Panufnika, Kazimierza Serockiego, Wojciecha Kilara. Usłyszymy dzieła młodych twórców, którzy zdobyli już międzynarodowe uznanie – zaprezentowane zostaną utwory Jagody Szmytki, Marcina Stańczyka, Agnieszki Stulgińskiej. Obok klasycznego instrumentarium zabrzmią współczesna elektronika i improwizacja.

 

Program festiwalu skupia się na muzyce polskiej, jednakże wśród wykonawców gościć będziemy, oprócz znakomitych muzyków z Polski, także artystów z zagranicy –  obok rodzimych zespołów takich jak Kwartludium, TWOgether Duo, czy  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach usłyszymy ensemble mosaik z Niemiec i Nordlys Ensemble z Danii.

 

Podczas piętnastu koncertów, które złożą się na tegoroczną edycję Musica Polonica Nova, usłyszymy sześćdziesiąt kompozycji, w tym liczne prawykonania, z których zawsze słynął nasz festiwal. Musica Polonica Nova to jednak nie tylko czyste słuchanie, a także aktywne uczestnictwo. Dlatego w programie znajdą się warsztaty i spotkania, które przybliżą naszym gościom świat muzyki współczesnej.