piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Palmy, pisanki wielkanocne

Pisanki, palmy a także baranki, suszone kwiaty można będzie obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.

„Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej – wyjaśnia Dorota Jasnowska kuratorka wystawy. W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków”.

Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości. Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.

Pisanka to znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła. Wpływ środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia.

 

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić rekwizyty i ozdoby świąteczne wykonane przez współczesnych twórców ludowych.

 

18 marca – 10 kwietnia 2014; Kiermasz wielkanocny – 12 kwietnia, początek o godz. 10.00