poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Plejada artystów współczesnych: Jerzy Rosołowicz

Program:

 

15.00 – prezentacja prac artysty na wystawie „Polska sztuka współczesna”,

Joanna Korsan, (3. piętro)

 

15.30 – projekcja filmu Elżbiety Sitek Jerzy Rosołowicz”, 1. piętro, sala 116

 

16.40 – rozmowa w gronie recenzentów, krytyków i miłośników sztuki współczesnej,

z udziałem Elżbiety Sitek, autorki filmu o artyście.

 

Jerzy Rosołowicz – malarz, rysownik, teoretyk, autor realizacji przestrzennych i działań konceptualnych, pedagog. Ur. w 1928 w Winnikach k. Lwowa, zm. 1982 we Wrocławiu. Absolwent wrocławskiej PWSSP. Debiutował jako malarz i rysownik, a następnie uprawiał sztukę opartą na własnej koncepcji artystycznej „świadomego działania neutralnego”. Od 1967 konstruował obrazy ze szkła optycznego. Napisał m.in. Teorię funkcji formy, opowiadanie Kula, scenariusze wydarzeń artystycznych: Koncert na 28 poduszek i zachód słońca, Kineutronikon, Pejzaże śląskie. Członek „Grupy Wrocławskiej”. Laureat Nagrody Złotego Grona (1963, 1965) i Nagrody Krytyki im. C.K. Norwida (1969). Był jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się prawie 30 prac wykonanych w technice mieszanej, kilka projektów konceptualnych i około 30 prac na papierze.

[tekst na podstawie publikacji: Sztuka polska XX wieku. Katalog zbiorów, pod. red. Mariusza Hermansdorfera, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław 2000]

 

Jerzy Rosołowicz (czas emisji: 38’05”), produkcja: TVP Wrocław 1998

scenariusz i realizacja: Elżbieta Sitek

zdjęcia: Tadeusz Owsianko

montaż: Dariusz Zdziennicki

 

Filmowy portret Jerzego Rosołowicza malowany różnorodnością jego prac, wśród których są wczesne obrazy reliefowe i soczewkowe, a także akwarele, rysunki i obiekty obrazujące jego poszukiwania artystyczno-filozoficzne. Film ukazuje twórcę wszechstronnego – autora różnego rodzaju opowiadań, zapisów, wierszy, aforyzmów i zabawnych opowiastek słowno-fotograficznych.

15 marca 2014 r., godz. 15.00  Wstęp wolny