czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Lubuska e-kultura

Setki informacji o wydarzeniach i artystach, możliwość rozwijania swoich artystycznych pasji – to wszystko dostępne będzie na powstającym portalu e-kultura, największym portalu kulturalnym w regionie lubuskim i pierwszym takim w Polsce, który powstanie dzięki środkom Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Autorem portalu e-kultura będzie Regionalne Centrum Animacji Kultury. Na początku marca podpisano umowę na realizację zadania.

– To kolejna umowa w zakresie budowania społeczeństwa informacyjnego i wsparcia kultury, a jednocześnie tysięczna umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jest to powód do świętowania – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Umowa z Regionalnym Centrum Animacji Kultury to tysięczna umowa w ramach LRPO i kolejna mająca na celu rozwój społeczeństwa informacyjnego. W całym kończącym się okresie programowania zrealizowano 29 projektów o łącznej wartości 121 mln zł. Dofinansowany obecnie projekt zakłada budowę portalu skupiającego wszystko, co związane z kulturą w regionie lubuskim.

– Jest to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, na potrzeby młodych ludzi. Świat technologicznie mknie do przodu, a my chcemy tym projektem dotrzymać mu kroku – tłumaczył Tomasz Siemiński, dyrektor RCAK w Zielonej Górze.

Projekt składać się będzie z dwóch elementów: po pierwsze będzie to portal informacyjno-multimedialny, po drugie portal e-usługowy. Jest to unikat w skali kraju, ponieważ w pozostałych regionach powstają portale stricte informacyjne. W Lubuskiem dołączą do tego e-usługi. W części informacyjnej portal będzie zawierał informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych w regionie, artystów i ich dokonań – publikowane będą dzieła i projekty lubuskich artystów.

– Portal pozwoli na dotarcie do kompleksowych i rzetelnych informacji kulturalnych z regionu – przekonywał Tomasz Siemiński. – Redagować go będą instytucje kultury województwa lubuskiego, tj. domy kultury, muzea, teatry, filharmonie itp. Dzięki temu powstanie cyfrowa baza danych – Leksykon Kultury Lubuskiej.

W ramach e-usług użytkownicy portalu będą mogli skorzystać m.in. z: • platformy e-learningowej, która umożliwi udział w konkursach, warsztatach itp., • mapy pomysłów – będzie to miejsce, gdzie będzie można zgłaszać swoje pomysły oraz inicjatywy z zakresu kultury i sztuki, • kalendarza imprez, • e-kosztorysu wydruku – będzie to miejsce, gdzie można wykonać własny projekt graficzny kartki, kalendarza, itp. oraz wysłać go do druku, • e-kreatora nagraniowego – będzie to miejsce, gdzie udostępnione zostaną wszelkie informacje techniczne dla młodych muzyków, które pozwolą im tworzyć własną muzykę.

Powstanie także aplikacja na smartfony. Możliwe będzie także otrzymywanie informacji o wydarzeniach kulturalnych drogą SMS-ową.

(umwl)