wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos marzec 2015

  • Pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa – ministrowi pracy i polityki społecznej, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE – jest dopuszczalny prawnie. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie.

  • Zdaniem papieża Franciszka najlepszą formą aktywności gospodarczej są spółdzielnie.

  • Zmniejszenie barier biurokratycznych dla tworzenia nowych firm, wycofanie się z przywilejów emerytalnych, polepszenie edukacji przedszkolnej i zawodowej oraz zmniejszenie opodatkowania pracy – takie zadania postawiła przed Polską w swoim raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

  • Bundestag uchwalił ustawę ograniczającą do maksymalnie 10 proc. podwyżki czynszu za mieszkania w wielkich miastach.

  • Prezydent Władimir Putin zredukował o 10 proc. zarobki najważniejszych osób w państwie. To wynik oszczędności budżetowych związanych z kłopotami finansowymi Rosji. Tymczasem, zdaniem opozycjonistów i niezależnych analityków rosyjskich, obecny prezydent Rosji zgromadził majątek wart 70 mld dolarów.

  • Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zabiegał o utajnienie krytycznego raportu NIK nt. budowy gazoportu w Świnoujściu. Działania ministra okazały się nieskuteczne. Raport NIK podaje, że winę za opóźnienia
    w budowie gazoportu ponosi rząd i odpowiedzialne za budowę rządowe spółki, do tego dochodzi spór z generalnym wykonawcą.

  • Kancelaria prawna, która reprezentuje firmę Bosch w negocjacjach związanych z zakupem wrocławskiej firmy Fagor Mastercook, przekazała 100 tys. zł na balu charytatywnym prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Syndyk Fagora alarmuje, wskazując, że prezydent Wrocławia od dłuższego czasu namawia do przyjęcia oferty Boscha.

  • W jedenastu największych miastach w Polsce ceny transakcyjne mieszkań spadły od 1 proc. do ponad 4 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki