niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Piękna, zdrowa i smaczna

Że Kudowa-Zdrój to miejsce wielkiej urody, wiedzą wszyscy, że dla zdrowia pobyt tutaj to wspaniała rzecz – też wiedzą wszyscy. A że bardzo tu smacznie, przekonamy się – wszyscy, którzy tego dnia do Kudowy-Zdroju się wybiorą – 4 lipca, gdy w Parku Zdrojowym, w Teatrze pod Blachą, spotkamy się o godz. 14 na III Ogólnopolskim Festiwalu Kulinarnym „Gęsina nie tylko na św. Marcina”.

Festiwal ma na celu kreowanie prozdrowotnych postaw wśród mieszkańców regionu Dolnego Śląska i gości odwiedzających uzdrowisko Kudowę-Zdrój poprzez promocję zdrowej, ekologicznej żywności oraz przybliżenie walorów gęsiny jako produktu wyjątkowo zdrowego i smacznego – deklarują organizatorzy kulinarnego spotkania: Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju, Stowarzyszenie Turystyki i Biznesu „Kudowa-Zdrój” i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Impreza jest też formą wsparcia dla lokalnych producentów żywności i inicjatyw kulturalnych animowanych przez środowiska wiejskie, a patronatem objęli ja marszałek województwa dolnośląskiego i starosta kłodzki.

Smaczne i zdrowe spotkanie z gęsiną w Parku Zdrojowym to m.in. konkurs kulinarny dla mistrzów gastronomii. Jury oceniać będzie potrawy, w których główną rolę gra gęsina. Zobaczymy też, jak pracują wielbiciele sztuki kulinarnej ze środowiska kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i szkół gastronomicznych, a następnie można będzie podziwiać efekt ich pracy podczas specjalnej prezentacji. To doskonała okazja do wymiany uwag i doświadczeń oraz możliwość podpytania znawców o najsmaczniejsze przepisy na gęsinę. Na scenie muszli koncertowej w Parku Zdrojowym zaprezentują się zespoły ludowe skupione przy kołach gospodyń wiejskich, będziemy też mogli wziąć udział w konkursach dla publiczności – z ciekawymi nagrodami! – na przykład w konkursie na najlepsze hasło reklamujące imprezę, napisane gęsim piórem.

Czeka nas też degustacja gęsiny przyrządzonej na największej plenerowej patelni na Dolnym Śląsku, a miłośnicy lokalnych przysmaków będą mogli skosztować ulubionych dań czy produktów na stoiskach gastronomicznych i w punktach degustacyjnych. Wielką atrakcją będą stoiska z produktami regionalnymi.

Ale nie tylko kulinaria przyciągają do Kudowy-Zdroju… Park Zdrojowy z najpiękniejszą w kraju pijalnią wód z kudowskich źródeł, słynnych z leczniczych właściwości, obejrzymy niejako przy okazji „Gęsiny…”, ale warto też zobaczyć, co poza parkiem Kudowa-Zdrój nam oferuje. A jest tego bardzo dużo! Choćby nowoczesny Aquapark „Wodny Świat”, w którym każdy – niezależnie od wieku i pływackich umiejętności – znajdzie coś dla siebie, czy Muzeum Zabawek „Bajka”. Nieco dalej od kudowskiego centrum – słynna na całą Europę Kaplica Czaszek w Czermnej i niezwykły Skansen w Kudowie-Pstrążnej, gdzie wśród wielu atrakcji jest pieczenie (w co drugą niedzielę) chleba w liściach pokrzywy lub kapusty wedle XIX-wiecznego przepisu. W sierpniu zaś impreza, na którą cały rok czekają melomani – Festiwal Moniuszkowski!

To tylko część wielkiego zbioru kudowskich atrakcji. III Ogólnopolski Festiwal Kulinarny „Gęsina nie tylko na św. Marcina” znakomicie się w ten zbiór wpisuje!

Anita Tyszkowska