sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Inwestycje i atrakcje

Rozmowa z Piotrem Maziarzem, burmistrzem Kudowy-Zdroju

Rok 2017 to dla Kudowy-Zdroju rok wielu inwestycji…

– Tak, z początkiem 2017 roku rozpoczęliśmy realizacje inwestycji i wniosków, na które pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków EWT. Zakończona została budowa zakładu produkcyjnego firmy Tridon, wobec czego ruszyły prace związane z poprawą infrastruktury ścieżki edukacyjnej (rowerowej) łączącej Kudowę z pobliskim Nachodem i Hronovem. Na brakującej części trasy położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa, wyremontowane zostaną most i kładka na rzece Klikawie. W projekcie przewidziano nowe oświetlenie, oznakowanie, punkty odpoczynku wraz z elementami edukacyjnymi oraz stanowisko z narzędziami umożliwiającymi naprawę roweru lub jego zasilenie, jeżeli będzie posiadał akumulator. Z pewnością będzie to dodatkowa atrakcja dla mieszkańców i turystów ceniących wypoczynek na świeżym powietrzu i rekreacyjną jazdę rowerem.

W tym roku ruszą także wstępne prace związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Spodziewam się, że w 2018 roku miasto będzie mogło pochwalić się odnowionymi elewacjami budynków trzech szkół, dla których Gmina Kudowa-Zdrój jest organem prowadzącym, oraz budynku urzędu miasta. Dla miasta uzdrowiskowego w tym projekcie bardzo istotne są działania na rzecz ograniczania niskiej emisji.

Ale nie tylko nowe inwestycje będą służyć mieszkańcom.

– Niebawem w Kudowskim Centrum Kultury i Sportu ruszą zajęcia dla seniorów w szerokim wachlarzu, od nordic walkingu przez zajęcia fotograficzne po warsztaty kulinarne. Poprzedzone zostaną one zakupem profesjonalnego sprzętu, co ma stanowić dodatkową zachętę do aktywizacji mieszkańców.

A co dla najmłodszych?

– W Kudowie nie ma budynków przedszkola ani żłobka, które zaspokoiłyby potrzeby najmłodszych. Podjąłem decyzję o sporządzeniu niezbędnej dokumentacji. Od stycznia 2017 trwają prace nad projektem żłobka i przedszkola wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na budowę obiektu będziemy poszukiwali dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Czym miasto zaskoczy mieszkańców i turystów w sezonie letnim?

– Jestem przekonany, że wielką atrakcją będzie II edycja CZ-Pl Festivalu, który przygotowujemy wraz z panem Pawłem Królikowskim. Przypominam, że w roku minionym gościliśmy wielu znanych artystów, a wśród nich Jaromira Nohavicę, Andrzeja Sikorowskiego i Artura Andrusa. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że w tegorocznym programie CZ-Pl Festivalu wysłuchamy wybitnych znawców języka polskiego – profesorów Jerzego Bralczyka i Jana Miodka w dialogu na temat „Čeština w polštinie”. Zapraszam na internetową stronę naszego miasta, na której na bieżąco publikujemy informacje związane z kalendarzem imprez.

Kudowa słynie z Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego. Po raz 55. w sierpniu spotkamy się z twórczością Stanisława Moniuszki oraz innych wybitnych kompozytorów. Już dzisiaj zachęcam do przyjazdu i wzięcia udziału w barwnym korowodzie moniuszkowskim ulicami miasta. Sezon letni zakończymy trzydniowym Festiwalem Gęsiny z możliwością degustacji gęsiego mięsa i produktów regionalnych. To wydarzenie dostarczy nie tylko doznań kulinarnych, ale również wielu wrażeń artystycznych. Zaplanowaliśmy liczne koncerty także i na ludową nutę. Te wydarzenia nie wyczerpują programu imprez, które przygotowaliśmy na ten rok. Jeszcze raz zachęcam do śledzenia strony internetowej naszego miasta oraz do odwiedzenia Kudowy-Zdroju.


 

Wybrane imprezy – Kudowa-Zdrój 2017

16.07 Festiwal Folklorystyczny „Róża Kłodzka” – Skansen w Pstrążnej

17-21.07 XXI Kudowskie Lato Filmowe

28-30.07 II CZ-PL Festival – Koncert Galowy „Czasy się zmieniają”

15.08 Cepowisko – Skansen w Pstrążnej

23-26.08 55. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

8-10.09 Festiwal Gęsiny

24.09 Święto Ziemniaka

1-30.10 Kudowski Festiwal Podróży Kulinarnych