niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Korfantów: Zapraszamy do nas!

Przed nami okres wakacyjny. Okres wypoczynku i zabaw na świeżym powietrzu. Gmina Korfantów to niezwykle piękny zakątek województwa opolskiego. Położona wśród rozległych lasów i pól uprawnych, zaprasza do aktywnego wypoczynku na traktach leśnych i urokliwie biegnących drogach gminnych.

W trakcie pobytu w Korfantowie zapraszamy odwiedzających do wzięcia udziału w szeregu imprez rozrywkowo-rekreacyjnych. Najważniejsze wydarzenia to oczywiście Noc Świętojańska, Turniej Piłki Prądowej Wasserball, Dni Korfantowa, Święto Plonów i Rzymkowicki Oktoberfest. Wyjątkowo widowiskowa impreza odbędzie się już 24 czerwca w Ścinawie Nyskiej, gdzie odradza się tradycja świętowania letniego przesilenia słońca – Noc Świętojańska. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Najważniejszym punktem programu jest tradycyjne puszczanie przez młode panny wianków na wodzie, które dawniej symbolizować miały siłę, witalność i płodność. Wieńce puszczane są przy blasku pochodni i świec. W trakcie wydarzenia odbywają się również liczne zabawy dla dzieci i młodzieży, które swoją formą nawiązują do „sobótkowego” święta – to m.in. konkurs plastyczny czy szukanie kwiatu paproci. Podczas Nocy Świętojańskiej wszyscy uczestnicy zachęcani są do wspólnego wicia wianków, śpiewów i tańców.

W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz mieszkańców sołectwa Przechód zapraszamy do wzięcia udziału w corocznym Turnieju Piłki Prądowej Wasserball. Organizowane od 17 lat rozgrywki uważane są za nieoficjalne mistrzostwa Europy w tym sporcie pożarniczym. Biorą w nich udział drużyny strażaków z całej Opolszczyzny, ale również z Czech i Niemiec. Tegoroczne zawody odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend lipca przypadający na 29-30 lipca. Ta niezwykle widowiskowa impreza, związana z kultywowaniem obyczajów Ochotniczych Straży Pożarnych, wywodzi się ze starej przedwojennej tradycji. Podczas rozgrywek meczów piłką na rzece Ścinawie Niemodlińskiej ukazuje zaangażowanie i wysiłek, jaki strażacy muszą włożyć w ratowanie naszego mienia i niejednokrotnie życia podczas akcji ratowniczych, dostarczając jednocześnie publiczności wielu miłych wrażeń. Oprócz emocjonujących rozgrywek sportowych organizatorzy zapraszają także na bogaty program kulturalno-rozrywkowy w tym na zabawy taneczne zaplanowane na sobotni i niedzielny wieczór. Gwarantujemy doskonałą zabawę!

W dniach 12-13 sierpnia 2017 r. zapraszamy do wspólnego świętowania odzyskania praw miejskich przez Korfantów. W tym roku również zapewnimy świetną zabawę, mnóstwo atrakcji dla dzieci, koncerty artystów polskiej sceny muzycznej, a to wszystko w scenerii malowniczego stadionu miejskiego w Korfantowie.

W ostatni weekend sierpnia, tj. 26-27 sierpnia 2017 r., w sołectwie Włodary organizowane jest Gminne Święto Plonów, czyli tradycyjne Dożynki Gminne. Zapraszamy do wspólnego świętowania i dziękczynienia za plony ziemi. Podczas tej imprezy wracamy do tradycji kultywowanej przez naszych mieszkańców od pokoleń. Pragniemy, aby zwyczaje i tradycje były przekazywane kolejnym pokoleniom i świadczyły o dorobku kulturalnym naszej społeczności. W tegoroczne dożynki zostanie również wkomponowany motyw kulinarny w postaci produktu lokalnego, jakim są „pierogi włodarskie”. Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli spróbować specjału pań z Koła Gospodyń Wiejskich, tzw. Włodarzanek. Goście będą mogli również wziąć udział w konkursach pierogowych – na zwycięzców czekają nagrody. W trakcie dwudniowej imprezy mieszkańcy Włodar zapraszają na szereg dodatkowych atrakcji, m.in. rekonstrukcję bitwy napoleońskiej, występy folklorystyczne, gry i zabawy dla dzieci oraz zabawy taneczne.

Jesienią mieszkańcy Rzymkowic zapraszają na Oktoberfest. Zapożyczone z tradycji bawarskiej święto z roku na rok przyciąga do Rzymkowic coraz większą grupę miłośników złotego trunku i dobrej zabawy, a o tę z pewnością potrafią zadbać mieszkańcy Rzymkowic przebrani w tradycyjne stroje.

Ponadto niemal wszystkie miejscowości naszej gminy zapraszają na spotkania, imprezy sportowo-rekreacyjne i pikniki, będące wspaniałą okazją do poznania lokalnych tradycji, dorobku kulturalnego, a przede wszystkim – spędzenia czasu w miłej atmosferze.

Serdecznie zapraszamy do gminy Korfantów i skorzystania z oferty imprez kulturalno-rozrywkowych!

Agnieszka Serduni