niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: Tradycja i nowoczesność

Na tegorocznym Święcie Plonów w gminie Kłodzko, które w pierwszą niedzielę września odbyło się w Ołdrzychowicach Kłodzkich, spotkała się tradycja z nowoczesnością. Hasło „Tradycja i ekologia – symbol gminy Kłodzko” znalazło odzwierciedlenie w tym, co się pod nieco chmurnym wrześniowym niebem działo.

Dożynki rozpoczęły się od spotkania w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach, gdzie ogłoszone zostały wyniki konkursu na Gospodarstwo Roku 2013. To piękna tradycja gminy Kłodzko – nagradzanie i promowanie tych, którzy gospodarują najlepiej, najnowocześniej. W tym roku do walki o tytuł nominowano osiem gospodarstw, których medialne prezentacje obejrzeli obecni na spotkaniu. – Nagrodzeni i nominowani w tym konkursie – mówił wójt gminy Kłodzko, Stanisław Longawa – to liderzy, od których powinniśmy się uczyć! W tym roku do konkursu wybraliśmy gospodarstwa duże i patrząc na ich osiągnięcia może warto, biorąc pod uwagę sytuację na rynku, wrócić do pomysłu współdziałania gospodarstw, działania bez pośredników?

Gospodarstwem Roku Gminy Kłodzko 2013 zostały ex aequo dwa gospodarstwa – Agro Rind z Piszkowic i Agro-Pol z Wojborza. – Józef Gwiazdowski z Agro Rind i Władysław Bartosik z Agro-Pol przez lata wyznaczali trendy i wciąż podnosili poziom rolnictwa w gminie Kłodzko, największej gminie rolniczej w powiecie – podkreślał Leszek Bobula, przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej. Za ciężką pracę i nowoczesność w myśleniu o rolnictwie dziękował także nagrodzonym i nominowanym przewodniczący Rady Gminy Kłodzko, Zbigniew Tur.

Dożynkowa msza odbyła się w pięknym, niedawno odremontowanym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach, udekorowanym wspaniałymi bukietami astrów, słoneczników i mieczyków. – Spotkaliśmy się na tej mszy świętej, aby dziękować Panu Bogu i ludziom za dar chleba – mówił proboszcz ołdrzychowickiej parafii, ks. Stanisław Piskorz. – Rolnicy są uprzywilejowani, bo w ich pracy widać najwyraźniej współdziałanie człowieka ze Stwórcą, tu człowiek ma udział w dziele stworzenia! Ksiądz Piskorz mówił też o codziennych problemach rolników, dla których rok 2013 jest rokiem wyjątkowo trudnym, apelując do rządzących, aby znaleźli rozsądne rozwiązanie problemów, jakie stanęły przed polskim rolnictwem. Po poświęceniu wieńców dożynkowych i darów ziemi modlono się o błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli.

Po mszy świętej kolorowy i bardzo liczny dożynkowy korowód przemaszerował przez barwnie udekorowaną wieś na sportowo-rekreacyjny teren obok ołdrzychowickiej szkoły. Tam ze sceny przywitała wszystkich przybyłych Mariola Huzar, dyrektorka gminnej biblioteki. Wśród dożynkowych gości była wicewojewoda dolnośląska Ewa Mańkowska, radna sejmiku dolnośląskiego Grażyna Cal, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, rady sołeckie, dyrektorzy placówek oświatowych i przedsiębiorcy. Przed sceną podziwiać można było dożynkowe wieńce. Uroczystości rozpoczął koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ „Odgłosy Kniei”, a po nim przyszedł czas na Misterium Chleba, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ołdrzychowic. Chleb jest też bohaterem najważniejszej części każdych dożynek – przekazania upieczonego ze zboża z nowych zbiorów bochna na ręce gospodarza gminy. Przyjmując chleb z rąk starostów dożynek – Izabeli Jachowicz i Józefa Paliniewicza – wójt Stanisław Longawa był wyraźnie wzruszony. – Chleb ten będę dzielił sprawiedliwie – powiedział, dziękując rolnikom za ich trud.

Dożynki to nie tylko uroczystości, ale także konkursy i świetna zabawa. I tu tradycja też mieszała się z nowoczesnością – rockowe granie z ludowymi przyśpiewkami, folkowe stroje z najmodniejszymi dżinsami… W konkursie na „Piękną i aktywną wieś” – wygrał go Szalejów Dolny – promowano i tradycyjnie urodę wsi, i nowocześnie – jej stronę internetową. A jakie wspaniale były stoiska! Jak pyszne proponowane na nich ciasta i chleb ze smalcem! Obejrzeć można było imponujące nowoczesne maszyny rolnicze i nacieszyć oko bryczkami, jakimi dziś jeździ się jedynie od święta… Tradycję z nowoczesnością świetnie splatał też występujący jako gwiazda wieczoru na kłodzkich dożynkach zespół Brathanki.

Tegorocznym dożynkom w gminie Kłodzko patronowali: minister gospodarki Janusz Piechociński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, wojewoda dolnośląski Aleksander M. Skorupa i marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Wiele pozdrowień przekazali gospodarzom i uczestnikom Święta Plonów politycy i samorządowcy. Fragment listu wiceminister gospodarki Iwony Antoniszyn-Klik posłużyć mógłby za podsumowanie kłodzkiego święta: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika” – napisała pani wiceminister i takim hołdem było właśnie spotkanie w Ołdrzychowicach.

Anita Tyszkowska (TS)