niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Hologramy i toalety z SMS-em

Tegoroczna odsłona październikowych Targów Produktów i Usług dla Samorządów GMINA oraz Salonu Nieruchomości i Inwestycji INVESTFIELD przebiegała pod znakiem owocnych, biznesowych spotkań oraz interesującej ekspozycji i pokazów nowoczesnych rozwiązań, które mogą służyć podnoszeniu komfortu życia mieszkańców wszystkich regionów Polski. W ramach targów odbył się także, już po raz drugi, Kongres Samorządów GMINA.

Tegoroczne Targi Produktów i Usług dla Samorządów GMINA oraz odbywający się w tym samym czasie Salon Nieruchomości i Inwestycji INVESTFIELD to wydarzenia skierowane do władz samorządowych oraz inwestorów. Jak twierdzą obserwatorzy poznańskiego wydarzenia, niekwestionowanym hitem targów okazał się produkt firmy Budotechnika – w pełni zautomatyzowana toaleta miejska, czyszczona po każdej wizycie i wysyłająca SMS do administratora na wypadek awarii. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się natomiast symulator jazdy tramwajem Za jego sterami każdy chętny mógł udać się w wirtualną podróż oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie dla swoich znajomych. Spragnieni większych wrażeń wybierali dodatkową opcję kierowania pociągiem. Firma Astromal, która przygotowała tę niespodziankę, zaprezentowała także drezynę rowerową, która ma na celu rozpowszechnienie turystyki rowerowej z wykorzystaniem nieużywanych torów kolejowych.

Na targach nie mogło zabraknąć najnowszych nowinek technologicznych usprawniających życie regionu. Firma Glip z Poznania prezentowała na swoim stoisku wyświetlacz hologramów. Dzięki nim w wybranych placówkach gmin światło dzienne ujrzą interaktywne podłogi i ściany. Natomiast firma Astrini zaprezentowała tętniącą życiem architekturę miejską. Ich stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na stylowy design, ale także wyjątkową atmosferę.

Nie zabrakło też chętnych, by tereny poznańskich targów poznać na dwóch kółkach. Taką możliwość stworzył operator wypożyczalni rowerów miejskich. Rowerami Nextbike mogą na co dzień jeździć mieszkańcy Poznania, Wrocławia i Warszawy. Na targach mogli wszyscy.

Na targach, co chyba oczywiste, nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji samorządów lokalnych. Swoją ofertę inwestycyjną zaprezentowały m.in.: Kostrzyn nad Odrą, Jaworzno, Koszalin, Olsztyn Jurajski czy Tarnowskie Góry. Po raz pierwszy swoją ofertę inwestycyjną przedstawiły urzędy marszałkowskie województw – podlaskiego i lubuskiego.

Targom już po raz drugi towarzyszył Kongres Samorządów. Dyskusje skupiły się wokół problemów społeczno-gospodarczych oraz wyzwań finansowych, z jakimi muszą sobie radzić polskie jednostki samorządowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele poświęcone współpracy Polskich Kolei Państwowych z samorządami lokalnymi („Dworce dla samorządów”), opłatom za deszczówkę (debata organizowana we współpracy ze Związkiem Miast Polskich) czy funduszom unijnym na lata 2014-2020.

(mtp)