piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Hartmut Rohde z NFM Leopoldinum

Koncert NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej będzie znakomitą okazją, by poznać nowego dyrektora artystycznego wrocławskiej orkiestry, Hartmuta Rohde. Szczególnym polem do popisu dla altowiolisty będzie Monolog na altówkę i orkiestrę smyczkową Alfreda Schnittkego oraz Koncert G-dur na altówkę i smyczki Georga Philippa Telemanna.

Wieczór z kameralistami będzie też sposobnością do zapoznania się z twórczością dwudziestowiecznego japońskiego kompozytora Toru Takemitsu, który pozostawił po sobie prawie dwieście utworów koncertowych i sto partytur muzyki filmowej.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z muzyką klasyczną – czyli twórczością europejską jeszcze na początku ubiegłego wieku niewykonywaną w kraju artysty – za sprawą powojennej amerykańskiej okupacji Japonii. Wojskowa rozgłośnia radiowa codziennie popołudniu nadawała trzygodzinną transmisję koncertu z amfiteatru Hollywood Bowl. Kilkunastoletni Toru zawsze słuchał tych audycji, a po latach wspominał: „Radio było moim pierwszym nauczycielem”.

Biorąc pod uwagę poziom jego twórczości, aż trudno uwierzyć, że w dziedzinie muzyki był przede wszystkim samoukiem. Requiem na smyczki (zadedykowane koledze kompozytora, japońskiemu reżyserowi) zabrzmi w zestawieniu z również dwudziestowiecznym utworem Schnittkego, a także z romantycznym Souvenir de Florence Czajkowskiego oraz barokowym dziełem Telemanna. (nfm) fot. Bogusław Beszłej

30.11.2014, niedziela, godz. 18:00

sala koncertowa Filharmonii

Koncert NFM Leopoldinum

Hartmut Rohde – dyrygent, altówka
NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

Program:

G. Ph. Telemann Koncert G-dur na altówkę i smyczki TWV 51:G9 
A. Schnittke Monolog na altówkę i orkiestrę smyczkową 
T. Takemitsu Requiem na smyczki  
P. Czajkowski Sekstet smyczkowy op. 70 „Souvenir de Florence”

f