wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gryfów Śląski: Jedyna partia – Gryfów

Gryfów Śląski, którego ciekawa historia sięga XIII wieku, jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami – architektury, walorów turystycznych, ale przede wszystkim wyjątkowi są ludzie tutaj żyjący, konsekwentni, pracowici i dobrze działający na rzecz tej ziemi i całej miejscowej społeczności.

 

– Ten rok był dla nas rokiem bardzo dobrym – ocenia burmistrz Olgierd Poniźnik. – Wybudowaliśmy nowoczesną stację uzdatniania wody, a wcześniej woda była warunkowo dopuszczona do spożycia ze względu na występowanie w niej nadmiernej ilości związków żelaza i manganu. Inwestycja ta pochłonęła ponad 2 mln zł środków własnych, ale trzeba było to zrobić, bowiem dobra woda to zdrowsi ludzie. Ważne były też inwestycje drogowe i warto podkreślić, że wszystkie drogi powiatowe na terenie gminy są zmodernizowane i do każdej z nich dokładaliśmy nasze gminne pieniądze.

Ponadto gmina Gryfów Śląski przekazała powiatowi 300 tys. zł na zrobienie jednego z najważniejszych traktów chodnikowych w mieście – od drogi krajowej do dworca. Poza tym Powiat wyremontował cztery mosty w Uboczu. – Korzystając z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, zrealizowaliśmy dużą drogę w Rząsinach i trzy ulice w Gryfowie, a wszędzie tam, gdzie budujemy nową drogę, wymieniamy sieci kanalizacyjne – dodaje burmistrz Poniźnik.

W tej kadencji, a także w przyszłym roku, dla gminy i miasta Gryfów Śląski najważniejsze będą inwestycje infrastrukturalne, a priorytet to modernizacja oczyszczalni ścieków. – Całkowita dwuetapowa modernizacja pochłonie 5 mln zł, a my jesteśmy w jeleniogórskich Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych i szansa pozyskania środków finansowych na gospodarkę wodno-ściekową jest niewielka, bowiem na 19 gmin mamy jedynie 10 mln euro. Z drugiej strony nasza gmina jest i tak w dobrej sytuacji, ponieważ wszystkie sołectwa mają wodociągi, a jedna trzecia sołectw jest skanalizowana.

Gryfowski samorząd zamierza – korzystając z programu niskoemisyjnego – przeprowadzić termomodernizację sześciu obiektów, w tym m.in. szkoły podstawowej i gimnazjum.

Nie najbogatszy Gryfów Śląski rozwija się całkiem nieźle, także dzięki dobrej współpracy jego włodarza z radnymi. – Z radą miejską współpracuje mi się dobrze i choć czasami się spieramy, to merytorycznie i kulturalnie, nie biorąc przykładu z Sejmu ani sejmiku województwa dolnośląskiego – uśmiecha się burmistrz Olgierd Poniźnik. – Umówiliśmy się przed laty z przewodniczącym rady Robertem Skrzypkiem, że jedyną dla nas partią jest Gryfów Śląski.

Gmina na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – samorząd w miarę swych możliwości dba o opiekę zdrowotną mieszkańców i bazę oświatową, wzbogacana jest infrastruktura, ruszyła też strefa ekonomiczna małej przedsiębiorczości przy drodze krajowej nr 30. Zgodnie z promocyjnym hasłem Roberta Skrzypka „Gryfów nabiera kolorów” – i zmienia się na lepsze. HS (TS)

 


 

Na Boże Narodzenie i Nowy Rok 2016 zdrowia i spokoju ducha,

pięknych przyjaźni i radości w sercu, wielu sukcesów, promieniowania optymizmem,

ciepłych rodzinnych spotkań i spełnienia wszystkich marzeń

Czytelnikom „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”

życzą

burmistrz Olgierd Poniźnik

przewodniczący Rady Miejskiej Robert Skrzypek