niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Gaudeamus na wrocławskim Rynku

Rektor i Senat Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają w środę 1 października na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2014/2015. Tego samego dnia, już po raz drugi – również w Auli Leopoldyńskiej, odbędzie się wspólna inauguracja środowiskowa 10 wrocławskich uczelni.

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Uniwersytecie Wrocławskim rozpocznie się o godz. 10 w Auli Leopoldyńskiej przemówieniem Jego Magnificencji Rektora Marka Bojarskiego. Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa UWr odbierze prof. Ernst Bauer – wybitny amerykański fizyk niemieckiego pochodzenia, jeden z pionierów fizyki powierzchni i fizyki cienkich warstw. W trakcie inauguracji nastąpi także wręczenie Złotego Medalu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej, którą w tym roku przyznano Fundacji im. Aleksandra von Humboldta i Miesięcznikowi „Odra”.

W programie przewidziano również tradycyjną immatrykulację nowych studentów oraz przemówienie przedstawiciela młodzieży akademickiej. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosi prof. Urszula Kalina-Prasznic, która omawiać będzie paradygmaty społecznego ubezpieczenia emerytalnego. Uroczystość uświetni występ Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium pod dyrekcją prof. Alana Urbanka.

Po uroczystościach w Auli nastąpi odsłonięcie w Ogrodzie Botanicznym UWr pomnika wybitnego paleobotanika, rektora Uniwersytetu we Wrocławiu i zasłużonego dyrektora Ogrodu Botanicznego, prof. Heinricha Roberta Göpperta (1800–1884). Pomnik wykonano na wzór tego, który stał do 1945 roku przy Promenadzie Staromiejskiej. Ta część programu rozpocznie się o godz. 12.30 właśnie w Ogrodzie Botanicznym.

Po tych uroczystościach zaplanowano na godz. 14 wspólną inaugurację środowiskową 10 wrocławskich uczelni, która – podobnie jak w roku ubiegłym – odbędzie się w Auli Leopoldyńskiej.

*   *   *

Już po raz drugi wrocławskie uczelnie wspólnie powitają nowy rok akademicki. To radosne i ważne wydarzenie pokaże, jak ogromny potencjał ma środowisko akademickie naszego miasta, jakim znaczącym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym jest Wrocław. Uroczysta Środowiskowa Inauguracja odbędzie się w środę 1 października o godz. 14.00 w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziesięć wrocławskich uczelni wspólnie rozpocznie nowy rok akademicki 2014/2015.

Do uroczystej immatrykulacji przystąpi 20 studentów, po dwóch z każdej uczelni, zaś aktu immatrykulacji dokona Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz. Okolicznościowe wystąpienie przedstawi Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich prof. Marek Ziętek – przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, a wykład inauguracyjny wygłosi Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – dr Adolf Juzwenko. Uroczystość w Auli Leopoldina uświetni recital wokalny Marceliny Beucher oraz występ połączonych chórów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: chóru Feichtinum i chóru im. Stanisława Krukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla.

Dziesięć wrocławskich uczelni: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki włączyło się w przygotowanie tej uroczystości.

Po ceremonii w Auli Leopoldina rektorzy i zaproszeni goście przejdą do Rynku, gdzie około godz. 16 już po raz ósmy zabrzmi uroczyste Gaudeamus w wykonaniu chórów wrocławskich uczelni i szkół. Wydarzenie to będzie transmitowane przez Program Drugi Telewizji Polskiej. Hymn akademicki poprzedzi wystąpienie JM Rektora prof. Marka Ziętka.

*   *   *

Msza święta w intencji środowiska akademickiego Wrocławia zostanie odprawiona 8 października o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. (UWR)