niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

I folk, i fiesta, i zabawa

21 września przestrzeń CRZ Krzywy Komin na wrocławskim Śródmieściu zapełni się wszelkimi przejawami tradycji dolnośląskich dzięki imprezie plenerowej FOLK FIESTA. Przez sześć godzin będzie można obcować z folklorem Dolnego Śląska nie tylko poprzez obserwacje, ale również przez aktywne uczestnictwo.

Przez cały dzień dolnośląscy rzemieślnicy oraz wytwórcy tradycyjnych przysmaków będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby, a koronczarki (te mocno doświadczone i trochę mniej) spróbują pobić rekord Guinessa w szydełkowaniu.

Odbędą się też zupełnie darmowe warsztaty z garncarstwa (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych), haftowania, koronczarstwa, tkactwa i dziergania na drutach. Dzieciaki organizatorzy imprezy otoczą opieką podczas tradycyjnych gier na placu zabaw poprowadzonych przez animatora.

Miłośnicy kulinariów nie tylko będą mogli spróbować tradycyjnych frykasów, lecz także sami będą mieli okazję do zabłyśnięcia swoim talentem podczas FOOD SWAPU, czyli wymiany dań typowych dla kuchni dolnośląskiej. Więcej na ten temat na: www.krzywykomin.pl/food-swap-2

Oprawę muzyczną na żywo zapewnią aż cztery ludowe zespoły – Kapela Szyszak, Mokosza, Mała Kalina, Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”.

FOLK FIESTA odbędzie się w ramach projektu „Drogowskazy. Dolnośląska Mapa Legend i Rzemiosła”, którego koncepcja opiera się na zwiększeniu wiedzy z zakresu kultury, tradycji i rzemiosła regionalnego poprzez nowoczesne narzędzia takie jak interaktywna mapa Dolnego Śląska. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

*   *   *

FOLK FIESTA – rzemiosło, tradycja, kultura i kuchnia Dolnego Śląska

DATA: 21 IX 2014, MIEJSCE: CRZ Krzywy Komin (ul. Dubois 33-35a, Wrocław), GODZINY: 12:00 – 18:00, Wstęp bezpłatny

*   *   *

Harmonogram:

12:00 Kiermasz tradycyjnych produktów rękodzielniczych i kulinarnych

12:00 Próba bicia rekordu Guinessa w szydełkowaniu (E-dziewiarka, Michalina Adamska)

12:00 – 12:30 Koncert Kapeli Szyszak

12:00 – 14:00 Garncarstwo i Ceramika – warsztaty dla dzieci (Anita Szprych)

12:00 – 15:00 Zachełmiański haft – warsztaty (Bożena Kędzior)

13:00 – 14:00 Gry podwórkowe dziadków i pradziadków – zabawy dla dzieci (Juliusz Lichwa)

13:00 – 16:00 Warsztaty z koronczarstwa (Stanisława Łomnicka)

13:00 – 17:00 Tkaczka tka – warsztaty tkackie (Stowarzyszenie Tkaczy Śląskich)

14:00 – 15:00 koncert Kapeli Szyszak

14:15 – 15:15 Gry podwórkowe dziadków i pradziadków – zabawy dla dzieci (Juliusz Lichwa)

14:30 – 16:30 Garncarstwo i Ceramika (Anita Szprych)

15:00 – 18:00 Food Swap – wymiana tradycyjnych dań kuchni dolnośląskiej

15:30 – 16:30 Gry podwórkowe dziadków i pradziadków – zabawy dla dzieci (Juliusz Lichwa)

15:30 – 18:00 Otul ukochanego, dzierganie, darcie pierza, i inne rozrywki – dzierganie na drutach (Bożena Kędzior)

16:00 – 16:45 Koncert zespołu ludowego Mokosza

16:45 – 17:45 Gry podwórkowe dziadków i pradziadków – zabawy dla dzieci (Juliusz Lichwa)