poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Finał konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2013”

Goworów został oficjalnie najpiękniejszą dolnośląską wsią 2013 roku w sobotę 21 września br. Wieś przejęła tytuł od Pęgowa i tym samym przez najbliższy rok będzie gościć statuetkę koguta, który symbolizuje odnowę wsi na Dolnym Śląsku.

Nagrodę w czasie uroczystego finału konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2013” odebrali sołtys Goworowa Wiesława Łysiak oraz liderka odnowy wsi Małgorzata Płaziak. Gospodarzem imprezy był burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak. Urząd marszałkowski reprezentowali i wręczali nagrody: Włodzimierz Chlebosz – członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Paweł Czyszczoń – dyrektor wydziału obszarów wiejskich.

Konkurs, jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach. Przyznano również jedną nagrodę specjalną – dla Wolimierza w gminie Leśna za najlepszy ład przestrzenny i kulturowy. Celem konkursu jest wyłonienie i wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności społeczności lokalnych na obszarach wiejskich naszego województwa. W pracach komisji konkursowej, powołanej przez marszałka województwa, wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


 

Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach


 

Najpiękniejsza wieś – Goworów

Sołectwo Goworów zamieszkuje 306 osób. Mieszkańcy konsekwentnie dążą do celu, który wyznaczyli w sołeckiej strategii rozwoju. Sołectwo posiada własny hymn, logo i gazetkę. Od dziesięciu lat istnieje tu Akademia Ruchu. Od 2009 roku co roku odbywa się impreza pn. „Festyn integracyjny z byłymi wychowankami Domu Dziecka”. Dużą atrakcją są Babskie Spotkania „Od motyki po kosmetyki”. Goworów przemienia się w wieś tematyczną – ze względu na tradycje tkackie regionu. W ciągu roku zrealizowano kilkanaście projektów poprawiających wizerunek wsi, a tym samym wzmacniających tożsamość jej mieszkańców. Cechą wyróżniającą wieś jest modelowa współpraca na linii sołectwo – gmina.


 

Najlepszy start w odnowie wsi – Czaple

Sołectwo swoją przygodę z odnową wsi rozpoczęło w 2009 roku. W roku 2011 powstała sołecka strategia rozwoju, a krótko potem zawiązało się stowarzyszenie. Do tej pory zrealizowano wiele połączonych ze sobą projektów w celu stworzenia wioski tematycznej – nazwanej „Wieś z Przyszłością”. Prężnie działające stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zdobyło ponad 200.000 złotych, a także z innych zewnętrznych źródeł. Zrealizowane w ramach odnowy wsi projekty mają na celu poprawę infrastruktury wiejskiej, czego najlepszym przykładem są remonty świetlic. Mieszkańcy stawiają również na promocję wsi, tworząc gadżety promocyjne, stronę internetową, stawiając witacze przy wjazdach do miejscowości. Istotna jest także edukacja i twórcze zagospodarowanie czasu, m.in. przez organizację warsztatów, na przykład bibułkarskich, udział w podróżach studyjnych do wsi tematycznych, szkolenia z zakresu księgowości, pracy w grupie, autoprezentacji, pierwszej pomocy, zajęcia z nordic walking i wiele innych. Hasło przewodnie „Nasza wieś wsią aktywną” jest z całą pewnością dobrze realizowane.


 

Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi – Radwanice

Świetny przykład oddolnej inicjatywy mieszkańców, którzy, mając na celu zachowanie tradycji i zintegrowania starszego i młodszego pokolenia, zrealizowali projekt przyczyniający się do budowania więzi międzypokoleniowej. Projekt polegał na przybliżeniu młodemu pokoleniu tradycji weselnych swoich dziadków poprzez fotografie, pamiątki ślubne, i co najważniejsze – wspomnienia. Pozytywnych efektów było kilka: wydanie publikacji „Ach, co to był za ślub – czyli wspomnienia mieszkańców Radwanic”, koncert „W starym kinie” czy biesiada weselna „Ślub i wesele w Radwanicach”. Projekt ten idealnie wpisuje się w zasady i ducha idei odnowy wsi.


 

Najpiękniejsza zagroda – Przemysław Kruszyński

Gospodarstwo Przemysława Kruszyńskiego z Rościsławic to nowoczesne gospodarstwo rolne o pow. 800 ha, w którym obok uprawy kukurydzy i słonecznika hodowane są konie, istnieje szkółka drzew i krzewów, stawy, odtwarzana jest populacja susłów. Właściciel gospodarstwa działa w stowarzyszeniu, przyczynił się również do zainicjowania kolejnego pomysłu. Rościsławice mają być docelowo wsią tematyczną – wsią słonecznikową.