czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ekologicznie w Krapkowicach

Krapkowicka papiernia, należąca do fińskiego koncernu Metsä Tissue, bez wątpienia może być sklasyfikowana w czołówce firm sprzyjających środowisku naturalnemu: nie tylko podąża za zmieniającymi się uregulowaniami prawnymi, ale może pochwalić się podejmowaniem wielu „nieobowiązkowych” działań prośrodowiskowych. Koncern Metsä Tissue jest również prekursorem w nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych. Aby zapewnić ciągłą i systematyczną poprawę efektywności zużycia energii, wdrożono szereg działań – optymalizację jednostek z odzyskiem ciepła, instalację systemów odzyskiwania pary, optymalizację mielenia, izolację czół Yankee, optymalizację systemów próżniowych, zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza, instalację rozdzielni ciepła oraz optymalizację oświetlenia.

W związku z dynamicznym rozwojem, Metsä Tissue w 2010 roku zdecydowała się zainwestować w Krapkowicach w dwie nowoczesne maszyny do produkcji papieru higienicznego. Obecnie rozpoczyna się kolejny etap inwestycji – budowę drugiej maszyny papierniczej. Pierwsza rozpoczęła produkcję w trzecim kwartale 2012 roku.

Największym sukcesem środowiskowym inwestycji w Krapkowicach jest zastąpienie wysłużonej kotłowni węglowej nowoczesną kotłownią gazową. Ta zmiana zdecydowanie poprawi efektywność procesów energetycznych, a to z kolei otwiera drzwi do starania się o kolejne certyfikaty ekologiczne na wszystkich rynkach europejskich.

Ekologii służyć będą także nowoczesne rozwiązania na pływalni „Delfin” w Krapkowicach – oszczędności w zużyciu energii zapewni instalacja solarna, która zostanie zamontowana na dachu krytego basenu. Koszt to 457 396,85 zł brutto. Realizacja zadania nie byłaby możliwa bez dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Wartość dofinansowania to 79 proc. kwoty, natomiast pozostałą część stanowią środki własne. Niższe koszty bieżące pływalni to nie tylko zysk. Jak zapowiada prezes spółki – niewykluczone, że zastosowanie odnawialnych źródeł energii przyczyni się do obniżenia cen biletów wstępu na basen.


 

Odrzańskie atrakcje

Odra przepływająca przez Krapkowice to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki i rekreacji wodnej. Przekonali się o tym mieszkańcy, którzy mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego zorganizowanej przez Stowarzyszenie Port Jachtowy Krapkowice przy krapkowickiej marinie. Teraz przyszła kolej na turystów spoza miasta. Jak zapowiada zarząd stowarzyszenia, w zamyśle jest stworzenie miejsca, gdzie prócz wodniaków zaparkować będą mogli swoje wozy campingowe i rozbić namioty turyści podróżujący drogą lądową. Przygotowane zostanie pole biwakowe z dostępem do mediów, ponadto stowarzyszenie pozyskało środki na nowe, profesjonalne molo oraz kącik rekreacyjny w postaci trzech altan, miejsc do grillowania oraz zaplecza sanitarnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku będzie można zobaczyć pierwsze efekty założeń Stowarzyszenia Port Jachtowy.


 

Jarmark Bożonarodzeniowy wizytówką Krapkowic

Zimową atrakcją dla mieszkańców gminy Krapkowice jest Jarmark Bożonarodzeniowy na miejskim rynku. Organizatorzy zapewniają możliwość degustacji świątecznych potraw i zakupy prezentów. W świąteczną atmosferę wprowadzają występy lokalnych artystów, a na świątecznych stoiskach prócz tradycyjnych potraw i wypieków można kupić stroiki, choinki, oświetlenie świąteczne, bombki, obrusy, sery, ryby, owoce. Smakowitymi zapachami wabią stoiska gastronomiczne, które oferują kawę, herbatę, grzańce, pierogi, uszka, krokiety, owoce w czekoladzie i inne atrakcyjne smakołyki. W tym roku w grudniu odbędzie się kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy, na który wszystkich już teraz zapraszamy! Gmina chce, aby tego typu impreza stała się świąteczną wizytówką i tradycją Krapkowic.