poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kąty Wrocławskie: Dla każdego coś miłego

Ten optymistyczny tytuł to zaproszenie do gminy Kąty Wrocławskie. Bo tu każdy, kto potrzebuje i wrażeń, i odpoczynku, znajdzie coś dla siebie. Wakacje za nami, więc warto szukać miejsc, gdzie weekendowe wypady pozwolą każdemu cieszyć się wypoczynkiem. Gmina Kąty Wrocławskie to jedno z takich miejsc, które – niedaleko wielkiego miasta – są prawdziwym skarbem!

Dla fanów obserwowania przyrody wielką atrakcją jest Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, którego oś – dolina rzeki Bystrzycy – stanowi cenne ogniowo Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych w Polsce. Park to nie tylko wielkiej urody lasy liściaste z bogatym runem leśnym, ale także prawdziwa skarbnica roślinności wodnej. Występują tu także rośliny objęte całkowitą ochroną – śnieżyczka, lilia złotogłów i szafirek drobnokwiatowy.

Znajdą też w gminie Kąty Wrocławskie coś dla siebie wielbiciele niezwykłych wrażeń – czeka na nich Adrenalina Park, czyli ponad 12,5 ha malowniczego terenu w dolinie rzeki Strzegomki, największy park rozrywki na Dolnym Śląsku z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są tu m.in. parki linowe, zorbing, quady, paintball, łuki, strzelnica paintballowa, adrenolot, minirafting, trampolina eurobungee, a także Wioska Indiańska Pocahontas, czyli plac zabaw, miejsce spotkań i imprez, w którym znajdują się indiańskie namioty tipi, mieszczące nawet po 30 osób. Zabawy przy ogniu, grillowanie, gotowanie to wielka frajda, a nocleg w tipi jest niezwykłym przeżyciem!

Tych, którzy szukają śladów historii, gmina Kąty Wrocławskie też nie zawiedzie. Naprawdę fascynująca jest wizyta w Regionalnej Izbie Pamięci, znajdującej się w dawnym kościele ewangelickim na kąckim Rynku. Można tu obejrzeć różnego rodzaju dokumenty, zdjęcia, znaleziska archeologiczne, książki dotyczące miasta i gminy Kąty Wrocławskie. W zbiorach Izby Pamięci są także przedmioty tzw. kultury materialnej – stare narzędzia rzemieślnicze, rolnicze i dawne przedmioty domowego użytku, na przykład stare żelazka, magiel, są też gazety i ulotki… To ślady codzienności, kształtującej naszą historię tak samo jak wielkie wydarzenia, które znajdują odbicie na kartach dziejów świata.

Ale i ślady takich wielkich wydarzeń są w gminie Kąty Wrocławskie. Gebhard Leberecht von Blücher (1742-1819), który zasłynął jako jeden z pogromców Napoleona pod Waterloo, w podkąckich Krobielowicach, które otrzymał od króla w roku 1814, mieszkał do śmierci i spoczywa w nieodległym od krobielowickiego pałacu mauzoleum. Warto zobaczyć miejsce spoczynku wielkiego dowódcy, a także zwiedzić Muzeum Waterloo, wystawę prywatnych zbiorów Ch.E. Vaile’a, właściciela pałacu, potomka wielkiego dowódcy. Sam pałac jest też niezwykle interesującym obiektem – swoimi początkami sięga lat 1570-80, ma przestronny dziedziniec z krużgankami, można w nim podziwiać marmurowe schody, kominki w pomieszczeniach i piękne arkady na słupach i kolumnach.

Nie brakuje także w gminie Kąty Wrocławskie wartych uwagi zabytków sakralnych. Jednym z najcenniejszych jest wzniesiony w roku 1244 kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Istotnym elementem kościoła są Święte Schody, wzorowane na rzymskich Scala Sancta, ufundowane przez hrabinę Józefę von Wurtz und Burg w 1776 roku. Bardzo interesujący jest także gotycki kościół pw. Świętych Piotra i Pawła, którego wieża stanowi ważny element panoramy miasta. Podobnie jak wieża ratusza, pochodząca z 1613 roku i od południowego wschodu przylegająca do wybudowanej w roku 1879 siedziby miejskich władz. A kącka panorama z wieżami to wielka atrakcja dla miłośników fotografowania…

Czyli naprawdę „dla każdego coś miłego”! Także dla cyklistów i miłośników pieszych wędrówek, dla których jest coś bardzo interesującego, bowiem gminę Kąty Wrocławskie łączą z Wrocławiem bardzo atrakcyjne szlaki rowerowe i piesze.

Gmina Kąty Wrocławskie to więc nie tylko prymus na skalę regionu i kraju jeśli idzie o gospodarczy rozwój. To także naprawdę piękne i interesujące miejsce!

Anita Tyszkowska (TS)