niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Udanin: Chleb dzielić sprawiedliwie

Będę go dzielić z szacunkiem, tak aby nikomu tego chleba nigdy nie zabrakło – mówiła wyraźnie wzruszona wójt Udanina Teresa Olkiewicz, odbierając z rąk dożynkowych starostów pierwszy chleb z tegorocznego zboża. Dożynki gminne w Udaninie odbyły się tradycyjnie, jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Udaninie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej. – Rolnicy są bardzo ważni – mówił – bo mogą upaść zakłady przemysłowe, a życie dalej się toczy! Nie może jednak upaść praca rolnika nad chlebem, bo wszyscy musimy jeść. Kochajmy ziemię, która nas karmi, ale aby nakarmić nas mogła, potrzebna jest praca rolników. Dziękujmy im więc za nasz codzienny chleb… I dziękujmy Bogu, który daje słońce i deszcz, chroni nas od klęsk i błogosławi pracę rolnika.

Jak co roku, po zakończeniu mszy świętej barwny korowód dożynkowy ruszył na plac sportowy, na którym odbyły się tradycyjne dożynkowe obrzędy, które rozpoczęły się od przekazania na ręce pani wójt dożynkowego bochna chleba. Starostowie dożynek – Martyna Porębska i Janusz Strzelecki – przyznali potem, że było to dla nich ogromne przeżycie. – My wiemy, jak ciężki jest trud rolnika – powiedzieli. – Oboje jesteśmy przecież związani z rolnictwem.

Na Święto Plonów do Udanina przybyło bardzo wielu gości – byli wśród nich przedstawiciele samorządów wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, Izby Rolniczej, służb mundurowych i przedsiębiorców z terenu gminy. Nie zabrakło także oczywiście sołtysów i rad sołeckich, a przede wszystkim bardzo licznie przybyłych rolników gminy Udanin. Gości bardzo serdecznie witały na udanińskiej ziemi władze gminy. Nie obyło się też bez tradycyjnego ośpiewania i pani wójt, i JE biskupa Deca, i wielu dożynkowych gości. – Najpierw ośpiewamy panią wójtową! – oznajmili członkowie zespołu ludowego „Cicha Woda” i nad placem sportowym poniosła się melodyjnie oddana informacja: „Takiego wójta jak nasz nie znajdziecie!”. Ośpiewano także wicestarostę powiatu średzkiego Mieczysława Kydryńskiego: „Starosto nasz drogi, obyś nam dopomógł odbudować drogi” – apelowała „Cicha Woda”.

– Żniwa były ciężkie, ale rolnikom udało się zebrać plony i pod tym względem to był udany rok – powiedziała nam wójt Teresa Olkiewicz. – Ale wciąż aktualne jest pytanie o niskie ceny płodów rolnych. To samo pytanie powtarzało się – obok gorących podziękowań dla rolników – we wszystkich dożynkowych przemówieniach.

Ale czas dożynek to przecież także czas zabawy, a goście udanińskiego Święta Plonów bawili się świetnie! I ci najmłodsi, którzy z ogromnym zapałem udzielali się w  „Kąciku malowania buziek”, i ci starsi, podziwiający piękne stoiska z miejscowymi produktami, i wieczorem bawiący się przy występach dożynkowych gwiazd – najpierw zespołu „Model MT & Modelinka”, a potem Norbiego. Piękny sierpniowy wieczór zakończyła zabawa z zespołem muzycznym „Na Czasie”.

Ata (TS)