wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Domaniów: Z szacunku i w podzięce rolnikom

Niezwykle uroczyście obchodzono pierwsze gminno-powiatowe Święto Plonów w Domaniowie w dniach 31 sierpnia i 1 września, którego organizatorami były Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Gmina i Sołectwo Domaniów.

Świętowano już od soboty – tego dnia na domaniowskim boisku można było spędzić sporo czasu przy fajnej muzie, w tym wysłuchać koncertów: orkiestry OSP w Domaniowie, a także zespołów Daj To Głośniej, Marcus Arent i Lady Pank. Były również fajerwerki i zabawa z DJ-em. Jednak zasadnicze obchody dożynkowe zaplanowano na niedzielę, a uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Domaniowie, której głównym celebransem był dziekan dekanatu oławskiego ksiądz Janusz Gorczyca, a pomagał mu proboszcz kościoła NNMP w Domaniowie ksiądz Marek Górdziałek. – Dożynki są okazją, by wyrazić wdzięczność i szacunek dla rolników za ich pracę, wysiłek i trud oraz nieprzespane noce i godziny spędzone w łączności z ziemią, która wydała plon – mówił m.in. ksiądz dziekan.

Po mszy korowód, któremu przewodziła orkiestra strażacka – z wieńcami, delegacjami sołectw i dostojnymi gośćmi oraz gospodarzami dożynek starostą oławskim Zdzisławem Brezdeniem i wójtem gminy Domaniów Wojciechem Głogulskim – przemaszerował na miejscowe boisko, gdzie oficjalnie przywitano rolników, radnych powiatowych i gminnych oraz zaproszonych gości, w tym senatora Jarosława Obrębskiego, posłów na Sejm RP Aldonę Młyńczak i Przemysława Czarneckiego oraz wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego, a także samorządowców z zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Hagenow-Land z burmistrzem Thomasem Wittem. Następnie starostowie dożynek Ewa Siatkowska i Jacek Żygadło wręczyli uroczyście chleb i owoce staroście i wójtowi.

– Ten chleb będziemy dzielić sprawiedliwie między wszystkich mieszkańców naszego powiatu – oznajmił starosta oławski Zdzisław Brezdeń. – Wieniec dożynkowy i bochen chleba symbolizują wspólnotę i międzyludzką solidarność oraz wyrażają wdzięczność Bogu, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi, choć tegoroczna susza w niektórych regionach zniszczyła w dużej części rezultaty pracy rolników. Rząd polski wspiera jednak polską wieś, dlatego zrekompensował rolnikom skutki suszy. Pamiętajmy też i uczcijmy dzisiaj 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i wspólnie oddajmy hołd obrońcom z września roku 1939. Pochylmy głowy i oddajmy hołd mieszkańcom wszystkich polskich wsi, za ich patriotyczną postawę, odwagę i ofiarność podczas trudnych lat, gdy w mundurach polskiej armii, partyzantce i podziemnej konspiracji walczyli o najważniejsze narodowe wartości. Miejmy też szacunek dla chleba i pamiętajmy, jak wiele zawdzięczamy naszej ziemi i jak bardzo ona potrzebuje roztropnego gospodarowania. A ludzie na wsi to ludzie wykształceni, kreatywni i zaradni.

– Bez rolników nie mielibyśmy chleba na naszych stołach, dlatego wszystkim rolnikom należy się wdzięczność – dodał wójt Wojciech Głogulski. – My dzięki rządowym programom staramy się zapewnić rolnikom dobre warunki życia i rozwoju, a niedługo na terenie gminy Domaniów otworzymy Klub Malucha i Klub Seniora.

Przeczytano także listy okolicznościowe od premiera RP Mateusza Morawieckiego i wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec powiatu oławskiego wygrało sołectwo Piskorzówek, które będzie reprezentowało powiat oławski na Dożynkach Wojewódzko-Diecezjalnych w Niemczy.

A później przyszedł już czas na konkursy, pokazy, taniec z ogniem oraz bezwzględną walkę z dietą, czyli bezpłatną grochówkę, biesiadowanie i smakołyki ze stoiska koła gospodyń wiejskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wesołe miasteczko, warsztaty garncarskie, animacje dla dzieci, występy lokalnych artystów oraz gwiazdy wieczoru – Margaret. Na koniec zaś nie zabrakło zabawy z DJ-em.

HS