wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kłodzko – gmina: To najważniejsze święto…

Ostatnia niedziela sierpnia – dożynki w gminie Kłodzko, dzień dziękczynienia za plony, za to, co urodziła ziemia dzięki trudowi wszystkich, którzy na niej pracują.

– Dożynki są najważniejszym świętem gminy Kłodzko, czasem podziękowania za plony, a dla nas, samorządowców, to świetny czas, aby spotkać się z ludźmi i podziękować rolnikom, działkowcom, ogrodnikom, pszczelarzom za ich ciężką pracę, wykonywaną przez cały rok, abyśmy mieli na stole chleb – mówi wójt Zbigniew Tur. – To był dla rolników rok bardzo trudny. Na początku przy wegetacji roślin były oznaki suszy, nie zostało to jednak w naszym regionie zakwalifikowane jako susza, zaś o ile początki żniw były obiecujące, to w ich trakcie pogoda się popsuła i rolnicy mają ogromny problem z koszeniem zboża. Dziś nie wszyscy rolnicy przybyli na nasze spotkanie i wiem, że nie wszyscy będą z nami świętować dożynki, bo od rana odpalili sprzęt, maszyny, kombajny i koszą… A także sieją, bo to też okres siewu rzepaku.

Dożynki to spotkanie ludzi i tradycji – jedną z owych tradycji jest, że w gminie Kłodzko Święto Plonów zaczyna się od spotkania z rolnikami, na którym rozstrzygnięty zostaje konkurs „Gospodarstwo Roku”. A po spotkaniu nadszedł czas na mszę świętą dziękczynną i wszyscy ruszyli do górującego nad Żelaznem pięknego kościoła pw. św. Marcina. – Spraw, Panie – mówił ksiądz proboszcz Bolesław Stanisławiszyn – aby nikomu w tym roku nie zabrakło pożywienia, a nas naucz dzielenia się chlebem z tymi, którym pożywienia brakuje…

Po mszy ks. Stanisławiszyn poświęcił stojące przed kościołem wieńce i chleby i na boisko w Żelaźnie ruszył barwny dożynkowy korowód. Gdy dotarł, stanęły poczty sztandarowe, zabrzmiały hymn i Rota. Po przywitaniu gości, wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, a także przyjaciele gminy Kłodzko z Czech, Ukrainy i Białorusi, rozpoczęło się przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich i uczniów Szkoły Niepublicznej w Żelaźnie Misterium Chleba, po którym starostowie dożynek – Jolanta Dobrowolska i Maciej Bernagiewicz, którym towarzyszyli asystenci Weronika Świniańska i Sylwester Stopka – wręczyli chleb z tegorocznej mąki wójtowi Zbigniewowi Turowi.

– Budując zgodę i jedność gospodaruj tak, aby nigdy nikomu tego chleba nie zabrakło – mówił starosta.

– Zrobię wszystko – obiecał wzruszony wójt – aby ten symbol dostatku był w naszej gminie sprawiedliwie dzielony.

A potem, przedstawiając zebranym osiągnięcia, jakimi pochwalić się może gmina Kłodzko, Zbigniew Tur podziękował wszystkim, którzy się do rozwoju gminy przyczynili. Nie milkły oklaski, gdy wójt wręczał odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” i kolejne nagrody – dla Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Szalejowie Dolnym, która została Gospodarstwem Roku 2019, i nagrodę „Piękna i aktywna wieś gminy Kłodzko”, której laureatem została Jaszkowa Dolna. W konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężyło sołectwo Podtynie, Sołtysem Roku został Daniel Kaźmierczak, sołtys wsi Starków, zaś Pracownikiem Samorządowym Roku 2019 – Joanna Boniecka.

A gdy skończyła się oficjalna część dożynek, ruszyła zabawa. Na scenie m.in. dziecięce i młodzieżowe zespoły z gminy Kłodzko, gwiazdy wieczoru – Power Play i Need of Strings – a na koniec pokaz laserowy. Wabiły piękne kramy, różne pyszności, wystawy i kiermasze… I masa atrakcji dla dzieci! Ale najważniejsze było radosne bycie razem.

ATA

PATRONAT HONOROWY

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski

Biskup Świdnicki Ignacy Dec