sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Zbliżają się Dożynki Gminy Długołęka

Rozmowa z WOJCIECHEM BŁOŃSKIM – wójtem gminy Długołęka

Przed nami okres, w którym odbywają się święta plonów. Gdzie w tym roku odbędą się dożynki w waszej gminie?

– W tym roku do organizacji zaprosiliśmy wszystkie sołectwa z terenu naszej gminy. Odbędą się one 27 sierpnia w parku w Szczodrem, który traktujemy jako takie dobro wspólne całej gminy. Dlatego też chcemy, aby gospodarzem mogły być również te miejscowości, w których nie ma odpowiedniego miejsca, infrastruktury na zorganizowanie tak wielkiej imprezy.

Wojciech Błoński

Jakie atrakcje czekają przybyłych gości?

– Nie zabraknie pięknie udekorowanych stoisk sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują wiele różnorodnych potraw i ciast, które zadowolą każde podniebienie. Co roku szykujemy konkursy dożynkowe: na „Najpiękniejsze Stoisko Dożynkowe”, na „Najpiękniejszy, tradycyjny Wieniec Dożynkowy Gminy Długołęka” oraz na „Najsmaczniejszy i najpiękniejszy chleb dożynkowy”. Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich zawsze stają na wysokości zadania i dzięki ich pracom można zobaczyć, o co chodzi w dożynkach. W tym roku doszedł jeszcze jeden konkurs – na „Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową”, czyli udekorowanie tzw. chochołów. Często przy okazji dożynek spotykamy wymyślne dekoracje przy drogach. Tym razem będzie można je podziwiać również na terenie imprezy. Wszystkie te konkursy to znakomity sposób na pielęgnowanie tradycji i okazja, by wyróżnić się na tle pozostałych wsi. Na uczestników czekają oczywiście atrakcyjne nagrody finansowe. Przed oficjalnym otwarciem dożynek, do rywalizacji przystąpią drużyny z różnych miejscowości w ramach Gminnego Turnieju Sołectw. Niepowtarzalne konkurencje, które wymagają od zawodników siły fizycznej, kreatywności, wiedzy i sprytu. Gorąco zachęcam do dopingowania swoich faworytów. Zapewniam, że turniej przyniesie dużą dawkę emocji i uśmiechu. Głównym punktem dożynek jest uroczysta Msza Święta, która rozpocznie się o godzinie 12.00 na ołtarzu polowym, ustawionym na scenie. Eucharystię poprzedzi uroczysty korowód dożynkowy z wieńcami przygotowanymi przez sołectwa gminy Długołęka. Po Mszy Świętej do pracy przystąpi komisja konkursowa, która – przechodząc od stoiska do stoiska – będzie je oceniać, by wskazać to najpiękniejsze. Ocenione zostaną również chleby oraz wieńce dożynkowe. Konkursy zawsze stoją na wysokim poziomie i wskazanie zwycięzcy w danej kategorii jest niełatwym zadaniem dla członków komisji.

Będzie się działo również na scenie w parku w Szczodrem.

– Gwiazdami tegorocznych dożynek będą zespoły Piękni i Młodzi Magdalena Narożna oraz Long & Junior. Od dekady do ich piosenek bawi się cała Polska, a teksty piosenek fani znają na pamięć. Ich koncerty odbędą się kolejno o godzinie 18.00 i 20.00. O 16.00 natomiast na scenie pojawią się Dżentelmeni – lokalny zespół disco polo, który wraca na naszą scenę po kilkuletniej przerwie. Wcześniej będziemy mogli podziwiać lokalne zespoły, które krzewią polską tradycję. Zacznie Zespół Tańca Ludowego „Długołęka”, który zawsze zachwyca nas pięknymi strojami i ciekawą choreografią. Zaprezentują się również muzyczne zespoły – Lejwoda z Pasikurowic oraz Kultywator z Brzeziej Łąki, u których poza pięknym śpiewem, nie zabraknie tradycyjnych strojów i instrumentów. Takie zespoły są bardzo potrzebne, bo pokazują bogactwo polskiej, wiejskiej tradycji, zabierając nas w podróż w czasie. Swój czas na scenie dostaną również finaliści pierwszej edycji naszego konkursu „The Best of Długołęka”, których mogliśmy już usłyszeć podczas XX Dni Gminy Długołęka. Chcemy promować utalentowanych ludzi z gminy Długołęka i dawać im przestrzeń do pokazania się szerszej publiczności. Tuż po koncercie Long & Junior rozpocznie się potańcówka, którą poprowadzi DJ Czarsson.

Na dożynki przychodzą całe rodziny. Czy również dzieci będą miały co robić 27 sierpnia?

– Oczywiście, przygotowaliśmy masę atrakcji dla najmłodszych. Na tych bardziej energicznych będzie czekać wesołe miasteczko. Chwilę oddechu będzie można złapać przy kinie plenerowym z bajkami dla dzieci, które cieszyło się dużym zainteresowaniem już podczas XX Dni Gminy Długołęka. Będą także przygotowane przez profesjonalistów animacje dla dzieci, malowanie twarzy oraz zabawy w pianie. Swoje zdolności artystyczne będą mogły podszkolić przy stoiskach Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długołęce, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców podczas naszych wydarzeń. Nie zapominajmy o licznych placach zabaw, które na co dzień przyciągają rodziny z dziećmi do parku w Szczodrem. Podsumowując, na Dożynkach Gminy Długołęka każdy znajdzie coś dla siebie. Widzimy się 27 sierpnia w parku w Szczodrem.

Jakie plany po dożynkach?

– Jeżeli chodzi o wydarzenia w naszej gminie, to nie zwalniamy tempa i już tydzień później, 2-3 września, odbędą się wydarzenia promujące zdrowy tryb życia. W sobotę 2 września na nowo powstałym obiekcie rekreacyjno-sportowym w Wilczycach odbędzie się próba bicia rekordu w Największej Lekcji Jogi w Polsce. Do pobicia rekordu musi zgromadzić się 725 osób z matami lub kocami. Chcieliśmy to zrobić 24 czerwca, na rozgrzewkę przed XX Dniami Gminy, jednak wtedy plany pokrzyżowała pogoda. Tym razem mam nadzieję warunki nie przeszkodzą, dopisze frekwencja i uda się pobić rekord. Po biciu rekordu odbędzie się niezwykły mecz, którym oficjalnie zainaugurujemy wielkie granie na nowo powstałym obiekcie. Do gry zaprosimy zarówno mieszkańców, samorządowców, jak i gwiazdy piłki nożnej, na razie nie będę zdradzał, kto to będzie – śledźcie informacje na moim Facebooku, tam będą pojawiać się wszelkie informacje na temat tego wydarzenia. Dzień później, w niedzielę 3 września, na terenie przy Urzędzie Gminy Długołęka przy ul. Robotniczej 12 sprawdzimy, czy wszystko z naszym zdrowiem w porządku. Będzie można bezpłatnie wykonać szereg badań, uzyskać informacje o profilaktycznych programach i skorzystać z konsultacji medycznych i trenerskich, a to wszystko w ramach drugiej edycji akcji pn. „Zdrowa, aktywna Długołęka”. Będzie to istne miasteczko medyczne, w którym nie zabraknie również sportowych akcentów, a także atrakcji dla najmłodszych. Bardzo ważne jest regularne badanie się, a w dzisiejszym zabieganym świecie często brakuje nam na to czasu. Dlatego robimy to w niedzielę, by każdy mógł sobie na to zarezerwować czas i bez potrzeby brania wolnego dnia w pracy mógł się kompleksowo przebadać i skorzystać z porad specjalistów. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową oraz do mediów społecznościowych gminy. Na koniec życzę wszystkim Czytelnikom bezpiecznej końcówki wakacji oraz dużo zdrowia i sił po powrocie do codziennych obowiązków po urlopie.