czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Po prostu robimy swoje

Rozmowa ze starostą Powiatu Wrocławskiego ROMANEM POTOCKIM

Podsumowując pierwsze półrocze roku 2023 warto chyba podkreślić, że Powiat Wrocławski – w kategorii powiaty grodzkie – już czwarty raz z kolei zwyciężył w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w roku 2022 przeprowadzanym przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich [organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu – przyp. autora], we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

– Rzeczywiście, kolejny raz Powiat Wrocławski zdobył pierwsze miejsce w Polsce, jako najlepiej zarządzany Powiat pod względem finansowym. Jest to powód do dumy i satysfakcji, także dlatego, że nie było w historii tego rankingu sytuacji, aby jakiś Powiat zwyciężał po raz czwarty z rzędu. Jest to wynikiem ciężkiej pracy nas wszystkich – pracowników starostwa, Zarządu Powiatu Wrocławskiego i pani skarbnik Małgorzaty Dreiseitel-Cieślik czuwającej nad naszymi finansami. W Warszawie niektórzy pytali mnie, kiedy przestaniecie wygrywać, ale my nic nadzwyczajnego nie robimy, i nie działamy na potrzeby jakiegokolwiek rankingu. Po prostu robimy swoje, pracując swoim tempem, działając planowo, realizując wiele zadań i inwestycji oraz bez przerwy składając wnioski o dofinansowania. A nie jest to tak, że składamy wniosek o dotację finansową i czekamy na jego rozstrzygnięcie. Często lobbujemy w sprawach Powiatu Wrocławskiego u polityków i wydeptujemy gabinetowe ścieżki. Niewątpliwie jest to niełatwa praca.

Roman Potocki

Jaki jest budżet Powiatu Wrocławskiego?

– To około 250 mln zł, ale dysponujemy także środkami finansowymi z Polskiego Ładu wynoszącymi 124 mln zł. Warto podkreślić, że składamy kolejny wniosek o dofinansowanie do tego rządowego programu – jest to 60 mln zł na inwestycje drogowe. Podczas ostatniego spotkania Zarządu Powiatu Wrocławskiego zdecydowano o złożeniu kolejnych trzech wniosków o dofinansowanie zadań. Podsumowując, pojawia się kwota ponad 500 mln zł budżetu. Powiat Wrocławski ma dzisiaj na drogi 300 mln zł i ktoś może zapytać, jak to jest możliwe przy 250-milionowym budżecie. Jest to możliwe, bowiem Powiat Wrocławski otrzymuje fundusze z Polskiego Ładu, które nie są wprowadzane do naszego budżetu.

Jak to?

– Wprowadzane są do budżetu dopiero wtedy, gdy inwestycja zostanie zrealizowana i rozliczona.

Zatem porozmawiajmy o tegorocznych przedsięwzięciach infrastrukturalnych.

– Jest ich sporo na drogach powiatu wrocławskiego, a składają się na nie m.in. utrzymanie bieżące dróg, naprawy nawierzchni oraz wieloletni program – realizowany wspólnie z gminami – „Bezpieczna droga”, dzięki któremu, w proporcji pół na pół, budowane są chodniki przy drogach powiatowych. Warto podkreślić, że właśnie dzięki temu programowi – w ostatnim czasie – powstało ich naprawdę wiele, co niewątpliwie wpłynęło znacząco na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Chcę też wspomnieć o bardzo ważnej inwestycji, na którą dostaliśmy pieniądze z Polskiego Ładu. Jest to niemal trzykilometrowy ciąg pieszo-rowerowy łączący Wrocław z Dobrzykowicami w gminie Czernica. A jeśli już mówimy o rowerach, to trzeba także zaznaczyć, że niedawno Powiat Wrocławski wydał przewodnik rowerowy po powiecie wrocławskim. Opisane są w nim ścieżki rowerowe oraz różnego rodzaju atrakcje warte obejrzenia przy okazji eskapad na dwóch kółkach. Zachęcam wszystkich do korzystania z tej publikacji, tym bardziej, że mamy teraz sezon wakacyjny i nie wszystkich stać na dalekie wojaże. Przewodnik jest na naszej stronie internetowej, a także w wersji drukowanej.

Powiat Wrocławski realizuje także projekty miękkie – prozdrowotne i wspierające młodych uczniów i sportowców.

– To także Festiwal Muzyczny Powiatu Wrocławskiego organizowany wspólnie z Operetką Wrocławską. Niedawno odbył się w Pałacu w Krobielowicach plenerowy koncert „Biała Dama”, który zgromadził kilkuset widzów i był bardzo interesującym wydarzeniem kulturalnym. Zaplanowaliśmy wraz z operetką dziewięć takich koncertów, a pięć już się odbyło. Dwa najbliższe będą we wrześniu – w tym pierwszy w Jeszkowicach, w gminie Czernica. Trwa też drugi cykl programu Bezpieczne Wakacje. Na terenie powiatu wrocławskiego jest kilka akwenów i w związku z tym w ubiegłym roku rozpoczęliśmy taką akcję z udziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Policji. Pokazywane jest udzielanie pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów, także dziecięcych. Jest to też świetny instruktaż, jak bezpiecznie zachować się nad wodą. Wracamy również do organizacji gminno-powiatowych dożynek, które w tym roku odbędą 26 sierpnia w Jordanowie Śląskim. Ponadto realizujemy projekty zdrowotne, w tym KTG dla kobiet ciężarnych powyżej 34. tygodnia ciąży. W tym roku już kolejny raz organizujemy edycję Białych Niedziel i będą one w czterech gminach. Zachęcam mieszkańców naszego powiatu do uczestnictwa w BN, coraz więcej lekarzy specjalistów oraz mieszkańców bierze w nich udział. Można – nie stojąc w kolejkach – skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich, badań czy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wspieracie także młodych sportowców…

– W tym roku wyróżniliśmy finansowo młodych, zdolnych sportowców i trenerów z naszego powiatu chcąc wspomóc ich w karierze w ramach przyznania Nagród Sportowych Zarządu Powiatu Wrocławskiego. Na ten cel wydatkowano 100 tys. zł. Fundujemy również stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Oceniam – bez fałszywej skromności – że dzisiaj Powiat Wrocławski organizuje dla naszych mieszkańców wiele ciekawych akcji, wychodząc z założenia, że na ich rzecz pracujemy i dla nich tutaj jesteśmy.

Spróbujmy trochę powróżyć z fusów. Czy Pana zdaniem za rok ponownie wygracie w rankingu Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu?

– Mamy spore szanse, ponieważ finanse Powiatu Wrocławskiego z roku na rok są coraz większe, i pozyskujemy naprawdę niebagatelne dotacje, także na szczeblu wojewódzkim – od wojewody m.in. na doświetlenie przejść dla pieszych, na sygnalizacje świetlne i nakładki asfaltowe. W zasadzie wszystkie nasze projekty zyskują aprobatę i dostajemy na nie środki finansowe, co mnie bardzo cieszy.

Rozmawiał Sławomir Grymin