czwartek, 12 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Rolnicy podziękowali za plony

Dożynki gminy Długołęka przeszły do historii. Ostatnia niedziela sierpnia minęła pod znakiem tradycji dożynkowych, muzyki i tańca. W tym roku gospodarzem Święta Plonów był Siedlec. Dziękujemy za Państwa obecność i wspólną zabawę.

Świętowanie rozpoczęliśmy na sportowo i wesoło. Sześć sołectw rywalizowało ze sobą w Gminnym Turnieju Wsi, próbując swoich sił w takich konkurencjach jak: Wyścig na nartach, Czy znasz swoją gminę?, Balonowa siatkówka, Plony ziemi, Karafka, Strzelanie z procy, Segregator kolorów, Przeciąganie liny, Przybij gwoździa. Było dużo śmiechu, ale też zaciętej rywalizacji. Najlepsza okazała się drużyna z Siedlca, tuż za nią uplasowało się sołectwo Kamień, a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentacja Oleśniczki. Ważnym punktem programu było oficjalne otwarcie nowo wybudowanej, długo wyczekiwanej przez mieszkańców Siedlca świetlicy. Następnie przez cały teren przy ul. Sportowej przemaszerował kolorowy korowód przepięknych wieńców dożynkowych, który poprowadziła orkiestra Hanys Band Wrocław. Mszę świętą polową odprawił ksiądz Norbert Jerzak, proboszcz parafii w Pasikurowicach. Starostą i starościną dożynek gminnych byli sołtys Siedlca Fabian Stachowicz wraz z żoną Gabrielą. To oni na ręce wójta gminy Długołęka Wojciecha Błońskiego i jego żony Beaty przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż, będący symbolem ciężkiej pracy rolników oraz zebranych plonów.

Wójt Wojciech Błoński z żoną Beatą oraz starosta i starościna dożynek gminnych – sołtys Siedlca Fabian Stachowicz i jego żona Gabriela

Gospodarze zaprosili mieszkańców i gości do wspólnej zabawy, która trwała do późnych godzin wieczornych. Na scenie pojawili się tacy artyści jak Skolim, zespół Weekend i grupa Weź Nie Pytaj, którzy rozruszali zebraną publiczność.

Bardzo ważną częścią dożynkowego święta była ocena stoisk, przygotowanych przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, a także wieńców i chlebów, które walczyły o miano tego najsmaczniejszego. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: Klara Kościelniak, mieszkanka Siedlca, zespół ludowy Zbytowianki, zespół O Matko i Córko z Kamienia, a także jubilat z Pasikurowic – zespół Lejwoda, istniejący od 40 lat. Wójt Wojciech Błoński przekazał na ręce 11 członków grupy serdeczne gratulacje i upominki, bo taki jubileusz zasłużył na wyjątkową oprawę. Na zakończenie odbyła się potańcówka przy hitach wykonywanych przez lokalny zespół Dexter oraz pokaz laserowy.

– To był udany dzień. Pełen pozytywnych emocji, wzruszeń, zdrowej rywalizacji i uśmiechu. Mieszkańcy Siedlca spisali się medal, przygotowując wieś do obchodów dożynkowych. Dziękuję wszystkim za przybycie, mam nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Do zobaczenia za rok! – podsumował dożynki gminne wójt Wojciech Błoński.