środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów – miasto: Ostrożnie, oszczędnie, ale do przodu

Jest takie bardzo znane powiedzenie: „Myślenie ma przed sobą przyszłość”… Tak, ale przyszłość ma tylko myślenie mądre, co dobrze widać w niewielkiej dolnośląskiej miejskiej gminie Chojnów, zamieszkanej przez kilkanaście tysięcy osób. Tutaj właśnie od wielu już lat samorząd działa dobrze, pozyskując z powodzeniem zewnętrzne fundusze, oglądając dwa razy każdą złotówkę przed jej wydaniem, zgodnie działając we wszystkich sferach i bacznie wsłuchując się w potrzeby mieszkańców. W Chojnowie nie ma politycznych wojenek i forsowania partykularnych interesów, jest za to dużo szacunku dla ludzi i sporo konsekwentnej samorządowej roboty na rzecz ogółu.

Za budżetem Chojnowa na rok 2023 zagłosowali zgodnie wszyscy radni.

– To całkiem spory budżet, bogaty w inwestycje – ocenia burmistrz Jan Serkies. – Oczywiście z deficytem, w którym to budżecie korzystamy ze środków finansowych z roku 2022 – m.in. z naszych oszczędności i z rządowych 2,9 mln zł, które otrzymaliśmy w końcu ubiegłego roku. A inwestycje będziemy realizować dzięki dofinansowaniom z Polskiego Ładu i innym różnym programom. W tym roku jednym z priorytetów naszego samorządu będą przedsięwzięcia drogowe. Zaplanowaliśmy duży remont ulic należących do najważniejszych w naszym mieście – ul. Paderewskiego i ul. Wojska Polskiego. Wybudujemy m.in. nowe chodniki i zmodernizujemy ciągi komunikacyjne, lecz wcześniej wymienimy sieci wodociągową i kanalizacji sanitarnej.

Burmistrz Jan Serkies

W Chojnowie – tak jak we wszystkich polskich samorządach – subwencja oświatowa pokrywa tylko część nakładów na tę ważną sferę, lecz miejscowy samorząd nie załamuje rąk.

– Rzeczywiście, subwencja oświatowa jaką dostajemy nie załatwia naszych potrzeb, ale staramy się w różny sposób modernizować naszą bazę oświatową, w dużej mierze ograniczając koszty, co jednak nie dotyka dzieci i młodzieży – wyjaśnia burmistrz Jan Serkies. – Chcę także podkreślić, że jesteśmy jednym z najmniej zadłużonych miast! A wynika to z tego, że jeśli już zdecydujemy się na jakiś kredyt lub pożyczkę – np. bardzo preferencyjną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – to są to konieczne zobowiązania finansowe, które pozwalają nam na zrealizowanie inwestycji dzięki pozyskanym zewnętrznym środkom finansowym. Nie stać nas na jakieś fanaberie, na przejadanie pieniędzy i nie chcemy wpaść w jakąś pułapkę zadłużeniową. Tym bardziej, że nasze dochody bieżące nie są zbyt wysokie.

S.G.

Uchwała budżetowa Miasta Chojnowa na rok 2023 zakłada dochody budżetu w wysokości 70 109 171,50 zł: w tym dochody bieżące 52 269 119,50 zł i dochody majątkowe 17 840 052 zł.

Jednym z głównych źródeł dochodów będą dochody własne: 33 664 578 zł, co stanowi 48,02 proc. dochodów ogółem – w tym m.in. 11 078 820 zł z podatków i opłat lokalnych oraz 11 767 362 zł z udziałów w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa. Drugim znaczącym źródłem dochodów będą subwencje ogólne z budżetu państwa – 14 971 455 zł, co stanowi 21,36 proc. dochodów ogółem.