niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Drogi, oświata i programy prozdrowotne

Rozmowa ze starostą powiatu wrocławskiego ROMANEM POTOCKIM

Nowa siedziba Powiatu Wrocławskiego została oddana do użytku i trzeba się chyba do niej przyzwyczaić.

– Rzeczywiście jest nowa siedziba, nowe pomieszczenia i bardzo się cieszę, że mieszkańcy powiatu wrocławskiego są obsługiwani przez pracowników naszego starostwa w lepszych warunkach. Jako pierwszy otworzyliśmy w niej wydział komunikacji, traktując to priorytetowo…

– …pewnie dlatego, że jest najczęściej odwiedzanym przez klientów wydziałem starostwa…

– …i używając kolokwializmu – najbardziej obciążonym, gdzie kumulowały się zazwyczaj kolejki. Dlatego też w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na otwarcie kilku oddziałów zamiejscowych tegoż wydziału. Chciałbym podkreślić, że dzisiaj ten wydział jest nowoczesny, z wdrożonym systemem kolejkowym, i monitorując jego funkcjonowanie, nie zauważyłem tam większych kolejek. Ludzie obsługiwani są sprawnie, nie ma zatorów i właśnie o to nam chodziło.

Pewnie także o to, aby pracownicy starostwa funkcjonowali w bardziej komfortowych warunkach, co przecież przekłada się na jakość świadczonych usług.

– To jasne, bowiem nie jest tak, jak niektórzy mówili – że to starosta i zarząd wybudowali sobie fajną siedzibę. Naszym nadrzędnym i jedynym celem było stworzenie miejsca, które polepszyłoby obsługę mieszkańców powiatu wrocławskiego i stworzyło lepsze warunki pracy dla urzędników. Drugim ważnym wydziałem, o którym powinienem wspomnieć, jest wydział budownictwa. Powiat wrocławski rozwija się bardzo dynamicznie i na naszym terenie mieszka dzisiaj około 250 tys. osób. Gdy przed laty przenosiliśmy się z Podwala do siedziby przy ul. Tadeusza Kościuszki, mieszkańców powiatu wrocławskiego było około 130 tys. Teraz jest ich prawie dwa razy więcej, a co za tym idzie – w naszej siedzibie obsługujemy dwa razy więcej klientów niż kiedyś. Aby temu sprostać, dobudowaliśmy do naszej siedziby skrzydło C o powierzchni 3600 metrów kwadratowych.

Trochę to trwało…

– Dwa lata, lecz najważniejsze jest to, że zdążyliśmy wybudować ten budynek, korzystając jeszcze ze starych cen materiałów. Koszt wybudowania takiego obiektu w centrum Wrocławia okazał się relatywnie niski.

Zatem dobrze było zaryzykować, i to w dobrym momencie…

– …bowiem gdybyśmy nie podjęli wtedy tej decyzji o budowie, to po pierwsze teraz borykalibyśmy się z o wiele wyższymi cenami materiałów budowlanych, a po drugie za pół roku mielibyśmy ogromne problemy z obsługą klientów, którzy tłoczyliby się na korytarzach starostwa. To był ostateczny czas na podjęcie decyzji o rozbudowie siedziby starostwa powiatu wrocławskiego, z czego jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany, i serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprawnego dobudowania skrzydła C. Także radnym, którzy stanęli przed trudną decyzją, będąc pod presją ataków opozycji. Krytykowano nas za to, że w czasach kryzysu budujemy sobie pałace, lecz – w mojej ocenie – było to niesprawiedliwe i zupełnie chybione. Ta budowa była po prostu koniecznością wypływającą z szacunku do ludzi.

Czym w roku 2023 będzie zajmował się przede wszystkim Powiat Wrocławski? Jakie będą priorytety?

– Tegoroczny budżet wynosi po stronie dochodów 200 mln zł i 240 mln zł po stronie wydatków. Do najważniejszych tegorocznych działań Powiatu Wrocławskiego zaliczam kontynuację przebudowy dróg powiatowych, których mamy ponad 560 km. Ponadto będziemy budować chodniki i realizować nasz wieloletni autorski program „Bezpieczna droga”, wspólnie z gminami należącymi do powiatu wrocławskiego, dzieląc się po połowie kosztami jego realizacji. To także finansowanie i wzmocnienie naszych jednostek oświatowych. Na terenie powiatu wrocławskiego mamy dwie szkoły średnie, PZS 1 w Krzyżowicach i PZS 3 w Sobótce, które dzisiaj w pełni są zapełnione przez uczniów, także dzięki wyżowi demograficznemu. Ten wyż najprawdopodobniej zniknie za dwa lata, lecz widząc rozwój osadnictwa i liczbę osób zasiedlających nasze tereny, jestem przekonany, że nasze szkoły nadal będą zapełnione. Poza tym podczas ostatniej dyskusji dotyczącej strategii rozwoju oświaty w powiecie debatowaliśmy nad potrzebą wybudowania w przyszłości trzeciej szkoły średniej. Ta placówka mogłaby powstać w jednej z czterech gmin – Żórawinie, Siechnicach, Czernicy lub Długołęce. Poza tym rozważamy budowę ośrodka specjalnego dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzisiaj te dzieci uczą się i pracują w ośrodku w Wierzbicach, który jest prowadzony przez Powiat Wrocławski wspólnie z siostrami zakonnymi. W ubiegłym roku dostaliśmy 1,5 mln zł z Polskiego Ładu na opracowanie koncepcji i projektu budowy nowej placówki. Koncepcja jest już zrobiona i przyjęta przez Zarząd Powiatu Wrocławskiego, teraz zajmiemy się przygotowaniem przetargu wyłaniającego wykonawcę projektu tej placówki, która zajmie obszar około sześciu tysięcy metrów kwadratowych – wraz z garażami, patio, salkami korekcyjnymi i halą sportową.

Zapewne będziecie musieli poszukać na to funduszy zewnętrznych.

– Niedawno rozmawiałem o tym z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nowa placówka pochłonie wstępnie około 40 mln zł, ale mamy szansę pozyskać na jej budowę dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 30 proc., tj. ok. 12 mln zł. A ponieważ zamierzamy zbudować halę sportową, to w grę wchodzą także dotacje z Ministerstwa Sportu i Totalizatora Sportowego, a może pojawi się też szansa na fundusze unijne. Zatem liczę na to, że większość kosztów związanych z budową ośrodka specjalnego dla dzieci z niepełnosprawnościami będzie pokryta funduszami zewnętrznymi i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to ruszymy z tym przedsięwzięciem, rozkładając jego realizację na trzy lata. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu, a w przyszłym roku przetarg wyłaniający wykonawcę zadania.

W tym roku będą też działać pod waszymi auspicjami powiatowe rady seniorów i młodzieży.

– Są to nowe powołane przez nas rady i o ile rada seniorów jest już ukonstytuowana i działa, to młodzieżowa rada powiatu wrocławskiego miała dotychczas jedynie spotkania organizacyjne. Na sesji Rady Powiatu Wrocławskiego przyjęto uchwałę o powołaniu młodzieżowej rady i o tym, jak się będzie ona konstytuować. Zapewne niebawem odbędą się wybory do tej rady, która będzie wspierać starostę i Zarząd Powiatu Wrocławskiego w działalności skierowanej do młodzieży.

A programy zdrowotne?

– Będzie ich niemało. Od kilku lat organizujemy Białe Niedziele, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością mieszkańców powiatu wrocławskiego, także dlatego, że od ubiegłego roku zwiększyliśmy liczbę lekarzy specjalistów biorących w nich udział. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pilotażowo dwa programy zdrowotne – „Walizka telemedyczna” dla seniora i zdalny monitoring KTG dla kobiet będących powyżej 34. tygodnia ciąży. Programy tego typu będą przez nas kontynuowane w roku 2023. Zamierzamy także realizować program profilaktyki zdrowotnej, dotyczący chorób odkleszczowych, czyli badań w kierunku boreliozy, oraz zająć się rehabilitacją seniorów z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć telemedycznych. Zaplanowane jest również przeprowadzenie pilotażowego programu walki z nadwagą i otyłością, wśród uczniów klas 1-3 podstawówek, i będziemy prawdopodobnie pierwszym powiatem w Polsce, który się tym zajmie. Drugim pilotażowym programem przez nas realizowanym będzie program wsparcia psychologicznego młodzieży w wieku 15-18 lat – wsparcie w sytuacjach kryzysowych za pomocą platformy online, oferujących spotkania z psychologiem, pedagogiem czy dietetykiem.

Rozmawiał Sławomir Grymin