środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów – miasto: Najważniejsze – służyć mieszkańcom

Warto przyjechać do tego pięknego miasta zdobnego architektonicznymi diamentami – Zamkiem Piastów Legnicko-Brzeskich, bazyliką pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z przełomu XIV i XV wieku, piętnastowieczną Basztą Tkaczy i kościołem parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Chojnów bogaty jest także w najnowsze infrastrukturalne zdobycze cywilizacyjne – placówki oświatowe i kulturalne, stadion, wielofunkcyjne boiska, korty, krytą pływalnię i ogrody zabaw. Można także tutaj wypocząć w Parku Śródmiejskim i Parku Piastowskim z wieloma pomnikami przyrody.

 

Jeśli nie ma pieniędzy w bród, trzeba to, co się ma, wydawać mądrze, dzieląc środki finansowe w sposób zrównoważony i wsłuchując się w głosy mieszkańców miasta. Tak dzieje się już od wielu lat właśnie w dolnośląskim Chojnowie – miasteczku, w którym historia splata się z teraźniejszością, codziennym życiem, problemami i sukcesami. Miejscowy samorząd racjonalnie i oszczędnie gospodarzy i przede wszystkim dzięki temu miasto – nie najbogatsze przecież – z roku na rok wzbogacane jest pod względem infrastrukturalnym i rozwija się planowo.

Rok 2015 też należał do lat dobrych dla samorządu i całej chojnowskiej społeczności, bowiem zrealizowano wcześniejsze zamierzenia.

– Przede wszystkim oddaliśmy do użytku Dom Kultury działający w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji – podkreśla burmistrz Jan Serkies. – To placówka, którą zrealizowaliśmy dzięki współfinansowaniu ze środków zewnętrznych, ze wszech stron nowoczesna, z kinem cyfrowym, kręgielnią, salą fitness i dużą liczbą pracowni wielokulturowych. Zadanie pochłonęło ponad dziewięć milionów złotych, z czego 85 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Ponadto zostaliśmy zakwalifikowani do rządowego programu budowy żłobków i teraz kończymy budowę żłobka w Chojnowie na 40 miejsc.

Strategia Chojnowa polegała także na przygotowaniu projektów zadań, aby – gdy pojawią się już możliwości sięgania po zewnętrzne pieniądze – z tego korzystać i realizować inwestycje w roku 2016. Budżet na ten rok będzie kolejnym budżetem prorozwojowym, w którym zaplanowano gros zadań infrastrukturalnych – m.in. budowę kanalizacji i sieci wodociągowych, które pozwolą na uruchomienie działek budowlanych i modernizację istniejącej już infrastruktury. Będą też nowe drogi i chodniki.

Chojnów jest również przykładem dobrej współpracy władz miasta z radnymi, co jest jedną z podstaw sukcesu rozwojowego gminy. – Dobrze się nam współpracuje, choć spieramy się i mamy różne poglądy dotyczące na przykład inwestycji, ale jest to spór merytoryczny, mający przede wszystkim służyć naszym mieszkańcom, którzy nam zaufali, nas wybrali i na rzecz których pracujemy – ocenia burmistrz Jan Serkies. HS (TS)

 

Sukcesów, radości, rodzinnego ciepła, realizacji najbardziej nawet odważnych planów,

zdolności snucia najpiękniejszych marzeń, pogody ducha i wiele zdrowia

z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2016

Czytelnikom „Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”

życzy burmistrz Jan Serkies