Rozmowa z Jerzym Terleckim, burmistrzem Polanicy-Zdroju
– Jest już trochę śniegu w Polanicy-Zdroju, zaczyna się sezon zimowy i kończy się rok…
– …bardzo owocny dla nas jeśli chodzi o turystykę. W roku tym zostały otwarte nowe, interesujące obiekty, w tym Hotel Polanica Resort & Spa (dawny Hotel Sana – przyp. autora) po remoncie, z parkiem wodnym – i to bardzo piękny, wart odwiedzenia obiekt. Poza tym sanatorium Polanica, które – dzięki środkom unijnym – zostało gruntownie przebudowane i jest obiektem czterogwiazdkowym, z dobrą kuchnią organiczną na około 100 osób. Kończy się też przebudowa dawnego domu wczasowego – dawniej należącego do Fadromy, a później do Bumaru – na ośrodek służący rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane. Chcę podkreślić, iż biorąc pod uwagę natężenie ruchu turystycznego, rok 2015 był dla Polanicy najlepszym rokiem bodajże od dziesięciu lat.
– Budżet gminy wpływa na zmianę jej wizerunku i wzbogacenie infrastrukturalne. Co będzie najistotniejsze w budżecie Polanicy-Zdroju na rok 2016?
– W zasadzie Polanica-Zdrój zmienia się każdego roku, a najlepiej mogą to stwierdzić turyści, którzy przyjeżdżają do nas po dwunastomiesięcznej nieobecności i za każdym razem widzą spore zmiany. W naszym budżecie na przyszły rok mamy oczywiście zapisy inwestycyjne, ale niewsparte jeszcze finansowymi środkami unijnymi, które dzisiaj są pod wielkim znakiem zapytania. Ale przygotowujemy już dokumentacje i projekty, nie mając na razie gwarancji, że otrzymamy dofinansowania inwestycji.
– Jakie będą priorytety w przyszłym roku?
– Na pewno opracowanie wymaganych dokumentacji, co jest naprawdę ważne, a ponadto zadania infrastrukturalne – drogi i chodniki, przygotowanie do programów termomodernizacyjnych i rewitalizacyjnych oraz programów związanych z innowacyjną gospodarką. Gdy będą ogłaszane konkursy i nabory do tych wszystkich programów, to my na pewno będziemy dobrze przygotowani.
– O unijnej perspektywie 2014-2020 mówi pan dosyć ostrożnie…
– …bowiem podział środków finansowych w tym rozdaniu jest nieco inny niż w programowaniu 2007-2013, gdzie wszystko było bardziej otwarte i przejrzyste jeśli chodzi o konkursy, w których brały udział wszystkie gminy. W tym rozdaniu pewne kwoty zostały zaszeregowane do wielkich aglomeracji i obszarów interwencji strategicznych, a jeśli chodzi o nas, to pewną pulę pieniędzy otrzymały łącznie trzy powiaty: dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki. Zatem nie można konkurować ze wszystkimi pod względem najlepszego projektu i najlepszego pomysłu. Krótko mówiąc: pieniądze będą wydawane inaczej niż poprzednio.
– A jak będziecie sięgać po granty – indywidualnie czy w jakimś porozumieniu?
– W rozmaity sposób. Niektóre programy chcemy realizować wspólnie z innymi gminami i na przykład z kompletem uzdrowiskowych gmin Dolnego Śląska przymierzamy się do programu poprawy czystości powietrza. A z drugiej strony chcemy współpracować z dolnośląskim ośrodkami akademickimi, jeśli chodzi o program dotyczący innowacyjnej gospodarki w zakresie medycyny. Przecież mamy Specjalistyczne Centrum Medyczne, działa u nas struktura polsko-amerykańskich klinik serca, mamy polską grupę uzdrowisk, uzdrowiska kłodzkie, dobry SP ZOZ i szpital w Kłodzku, w którym jest ratownictwo medyczne. Ponadto będziemy uczestniczyć w programach indywidualnych.
– Kotlinę Kłodzką odwiedza dzisiaj zima, więc zapraszamy kuracjuszy i turystów do Polanicy-Zdroju…
– …aby przyjechali do nas, odpoczęli, zregenerowali siły, podratowali zdrowie i miło spędzili wolny czas. Wszystkich Czytelników „Gminy Polskiej” serdecznie zapraszam!
Rozmawiał Sławomir Grymin
Niech Boże Narodzenie i Nowy Rok 2016 będą dla Czytelników
„Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”
szczęśliwe, niech przyniosą zdrowie, sukcesy, miłość i pogodę ducha
życzy
burmistrz Jerzy Terlecki