poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Najbardziej turystyczny rok

Rozmowa z Jerzym Terleckim, burmistrzem Polanicy-Zdroju

 

Jest już trochę śniegu w Polanicy-Zdroju, zaczyna się sezon zimowy i kończy się rok…

– …bardzo owocny dla nas jeśli chodzi o turystykę. W roku tym zostały otwarte nowe, interesujące obiekty, w tym Hotel Polanica Resort & Spa (dawny Hotel Sana – przyp. autora) po remoncie, z parkiem wodnym – i to bardzo piękny, wart odwiedzenia obiekt. Poza tym sanatorium Polanica, które – dzięki środkom unijnym – zostało gruntownie przebudowane i jest obiektem czterogwiazdkowym, z dobrą kuchnią organiczną na około 100 osób. Kończy się też przebudowa dawnego domu wczasowego – dawniej należącego do Fadromy, a później do Bumaru – na ośrodek służący rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane. Chcę podkreślić, iż biorąc pod uwagę natężenie ruchu turystycznego, rok 2015 był dla Polanicy najlepszym rokiem bodajże od dziesięciu lat.

Budżet gminy wpływa na zmianę jej wizerunku i wzbogacenie infrastrukturalne. Co będzie najistotniejsze w budżecie Polanicy-Zdroju na rok 2016?

– W zasadzie Polanica-Zdrój zmienia się każdego roku, a najlepiej mogą to stwierdzić turyści, którzy przyjeżdżają do nas po dwunastomiesięcznej nieobecności i za każdym razem widzą spore zmiany. W naszym budżecie na przyszły rok mamy oczywiście zapisy inwestycyjne, ale niewsparte jeszcze finansowymi środkami unijnymi, które dzisiaj są pod wielkim znakiem zapytania. Ale przygotowujemy już dokumentacje i projekty, nie mając na razie gwarancji, że otrzymamy dofinansowania inwestycji.

Jakie będą priorytety w przyszłym roku?

– Na pewno opracowanie wymaganych dokumentacji, co jest naprawdę ważne, a ponadto zadania infrastrukturalne – drogi i chodniki, przygotowanie do programów termomodernizacyjnych i rewitalizacyjnych oraz programów związanych z innowacyjną gospodarką. Gdy będą ogłaszane konkursy i nabory do tych wszystkich programów, to my na pewno będziemy dobrze przygotowani.

O unijnej perspektywie 2014-2020 mówi pan dosyć ostrożnie…

– …bowiem podział środków finansowych w tym rozdaniu jest nieco inny niż w programowaniu 2007-2013, gdzie wszystko było bardziej otwarte i przejrzyste jeśli chodzi o konkursy, w których brały udział wszystkie gminy. W tym rozdaniu pewne kwoty zostały zaszeregowane do wielkich aglomeracji i obszarów interwencji strategicznych, a jeśli chodzi o nas, to pewną pulę pieniędzy otrzymały łącznie trzy powiaty: dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki. Zatem nie można konkurować ze wszystkimi pod względem najlepszego projektu i najlepszego pomysłu. Krótko mówiąc: pieniądze będą wydawane inaczej niż poprzednio.

A jak będziecie sięgać po granty – indywidualnie czy w jakimś porozumieniu?

– W rozmaity sposób. Niektóre programy chcemy realizować wspólnie z innymi gminami i na przykład z kompletem uzdrowiskowych gmin Dolnego Śląska przymierzamy się do programu poprawy czystości powietrza. A z drugiej strony chcemy współpracować z dolnośląskim ośrodkami akademickimi, jeśli chodzi o program dotyczący innowacyjnej gospodarki w zakresie medycyny. Przecież mamy Specjalistyczne Centrum Medyczne, działa u nas struktura polsko-amerykańskich klinik serca, mamy polską grupę uzdrowisk, uzdrowiska kłodzkie, dobry SP ZOZ i szpital w Kłodzku, w którym jest ratownictwo medyczne. Ponadto będziemy uczestniczyć w programach indywidualnych.

Kotlinę Kłodzką odwiedza dzisiaj zima, więc zapraszamy kuracjuszy i turystów do Polanicy-Zdroju…

– …aby przyjechali do nas, odpoczęli, zregenerowali siły, podratowali zdrowie i miło spędzili wolny czas. Wszystkich Czytelników „Gminy Polskiej” serdecznie zapraszam!

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Niech Boże Narodzenie i Nowy Rok 2016 będą dla Czytelników

Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”

szczęśliwe, niech przyniosą zdrowie, sukcesy, miłość i pogodę ducha

życzy

burmistrz Jerzy Terlecki