wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bo Wschód ważny jest

IV Wschodni Kongres Gospodarczy, największa debata o perspektywach Polski Wschodniej, już za trzy miesiące – w tym roku pod hasłem „Pomysł na Wschód”

Od 27 do 28 września w Białymstoku odbędzie się kolejna edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego. To wielostronna debata, stawiająca w centrum zainteresowania sytuację gospodarczą Polski Wschodniej. O tym, jaki kształt i jaki kierunek będzie ona miała w tym roku, dlaczego jest tak istotna, informowali podczas konferencji prasowej pod koniec czerwca: Wojciech Kuśpik – prezes Grupy PTWP, organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego, Jerzy Leszczyński – marszałek województwa podlaskiego, Jarosław Worobiej – dyrektor Wydziału Certyfikacji i Funduszy Europejskich PUW, Tomasz Kozłowski – przewodniczący Podlaskiego Forum Gospodarczego, Andrzej Parafiniuk – prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

– Dane dotyczące poprzednich edycji Kongresu utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to wydarzenie potrzebne – podkreślał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego. – Hasło wiodące tegorocznej edycji Kongresu to „Pomysł na Wschód”. Będziemy dyskutować przede wszystkim o tym, jakie są nasze relacje gospodarcze z najbliższymi sąsiadami – Litwą, Białorusią i Ukrainą, a także o pomysłach na rozwój województw Polski Wschodniej.

Marszałek Jerzy Leszczyński zaznaczył, że Wschodni Kongres Gospodarczy z racji miejsca, w którym się odbywa, pełni ogromną rolę w promocji regionu i przedsiębiorczości, ale nie tylko. – Na Kongresie zostaną podjęte najważniejsze tematy dotyczące województwa podlaskiego, ale chcemy być również głosem wszystkich regionów Polski Wschodniej, ponieważ mamy te same problemy jeśli chodzi o infrastrukturę, przyciąganie inwestorów.

Tomasz Kozłowski z Podlaskiego Forum Gospodarczego podkreślał, że po raz pierwszy wszystkie regionalne środowiska przedsiębiorców biorą udział w organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Paneliści i goście dyskutować będą o perspektywach rozwoju i przewagach konkurencyjnych wschodnich regionów Europy w kontekście przeobrażeń Unii Europejskiej, polityce UE wobec wschodnich sąsiadów Polski i jej skutkach dla gospodarki naszego kraju, krajowych koncepcjach rozwojowych, międzynarodowych projektach w infrastrukturze komunikacyjnej oraz polityce energetycznej i surowcowej.

(wb.mtm)