piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Puls gospodarki

W historii gospodarczej wolnej Polski zapisało się wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 r. odgrywa wśród nich rolę szczególną.

W niespełna miesiąc po uchwaleniu przez Sejm ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, reprezentujący Skarb Państwa minister przekształceń własnościowych i minister finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cztery dni później, 16 kwietnia 1991 roku, odbyły się notowania pierwszej sesji.

Początki giełdy 25 lat temu to pięć spółek: Tonsil (producent głośników), Krosno (huta szkła), Śląska Fabryka Kabli, Exbud (firma budowlana) i Próchnik (producent płaszczy i marynarek). Dzisiaj na GPW notowane są 483 spółki, w tym 53 zagraniczne. Do tego dochodzą kontrakty terminowe, opcje, obligacje…

Mówiąc o GPW i narodzinach rynku kapitałowego w wolnej Polsce, nie sposób nie wspomnieć również o rynku NewConnect i Rynku Obligacji Catalyst. Te wszystkie elementy są ogromnie ważne także dla samorządowej Polski, dla naszych małych ojczyzn. Bo rynek kapitałowy to jeden z ważniejszych motorów rozwoju, promocji, bogacenia się. To także rynek obligacji komunalnych, na którym notowane są m.in. papiery Brodnicy, Brzeska, Elbląga, Piły, Olkusza, Rybnika…

– Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, nasza giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy. Po to, żebyśmy my właśnie byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami. Patrzmy na giełdę, patrzmy na to, jak ona się rozwija, wspierajmy giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami – mówił w 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych prezydent RP Andrzej Duda.

– Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego. Przyszłość to kontynuacja jej rozwoju i dalsze budowanie zaufania do rynku kapitałowego w Polsce. To także czas, aby GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę. Spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem i działała w sposób przejrzysty, która będzie wspomagała polskie przedsiębiorstwa – powiedziała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego GPW w Sali Notowań GPW rozbrzmiał nowy dzwon. Odlany z brązu dzwon giełdowy jest podarunkiem przedstawicieli najstarszej w Polsce odlewni dzwonów. Został wykonany w pracowni ludwisarskiej Janusza i Macieja Felczyńskich. To klasyczne rękodzieło artystyczne i przykład hołdującego tradycjom kunsztu ludwisarskiego.

(gpw, tom)

 

Przez lata warszawski parkiet był coraz ważniejszym miejscem do pozyskiwania przez polskie spółki kapitału, a możliwość pozyskiwania finansowania na GPW przyczyniała się do rozwoju wielu polskich firm i regionów.