piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Marnowanie talentów

W rankingu IMD World Talent 2015 na 61 ocenianych państw zajmujemy dopiero 32. miejsce. To znak, że polscy przedsiębiorcy nie potrafią efektywnie zarządzać utalentowanymi pracownikami.

IMD World Talent to raport, który pozwala się zorientować, jak dany kraj w stosunku do innych państw radzi sobie ze szkoleniem pracowników i zarządzaniem talentami. Polska ma nad czym pracować: w obszarze inwestycji i rozwoju spadliśmy aż o osiem miejsc względem ubiegłego roku. Nisko oceniono również motywację naszych pracowników oraz umiejętność przyciągania przez nas specjalistów z zagranicy. Lepiej wypadamy, jeśli chodzi o edukację oraz kompetencje kadry menedżerskiej. Wciąż jednak zbyt wiele polskich firm nie zauważa uzdolnień swoich pracowników.

Pielęgnowanie zatrudnionych talentów wpływa na rozwój biznesu.

– Osoby docenione i lubiące swoje zajęcie pracują efektywniej i wydajniej, co przekłada się na zyski firmy. Dzięki większym funduszom przedsiębiorstwa mogą ewoluować i się ulepszać – zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Justyna Piesiewicz, założyciel i prezes zarządu firmy IACL.

Odpowiednie zarządzanie talentami nie tylko pozwala w pełni wykorzystać potencjał podwładnych, lecz także pomaga zatrzymać ich w firmie.

– Obecnie to pracownicy dyktują warunki na rynku pracy. Osoby zadowolone z zatrudnienia rzadziej szukają korzystniejszej oferty u konkurencji. Należy być jednak czujnym, ponieważ zaczyna się wojna o talenty. Wszyscy przedsiębiorcy chcą przyciągać najlepszych z najlepszych. Zaniedbanie sfery rozwoju zawodowego pracowników może kosztować nas utratę tych utalentowanych – stwierdza ekspertka.

Bardzo dużo zależy od kadry HR. Powinna być ona dobrze dobrana, tak by od razu zauważać predyspozycje oraz zdolności pracowników i odpowiednio nimi kierować. Nieoceniona jest tu również rola kadry zarządzającej, która także musi być nastawiona na dostrzeganie talentów pracowników.

(IN)