wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zaciskanie samorządowego pasa

Gospodarka się rozkręca, ale nie jest to zasługa samorządów, które przycinają wydatki inwestycyjne – taki wniosek, jak pisze „Puls Biznesu”, płynie z najnowszej lektury wyników gmin, powiatów i województw.

Z wyników samorządów po III kw. można się cieszyć. Budżetowa nadwyżka wynosi 9,4 mld zł i jest wyższa od ubiegłorocznej o 2,3 mld zł. Częściowo to zasługa wyższych o 3,5 proc. dochodów, które sięgnęły już 135,66 mld zł – czytamy w dzienniku „Puls Biznesu”.

Martwić powinna jednak skala wydatków inwestycyjnych. Po trzech kwartałach wyniosły one 17,5 mld zł. To o ponad miliard mniej niż w ubiegłym roku i 4,4 mld zł mniej niż w 2012 r. Widać też, że rosną wydatki bieżące, czyli nieinwestycyjne. Wyniosły one 108,7 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. Wolno rośnie zadłużenie samorządów. Rok do roku zwiększyło się o 3,4 proc. do 67 mld zł. (pb)