niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Grudzień w Operze

Grudzień we wrocławskiej Operze to kolejna porcja niezwykłych spotkań. Na pewno warto już dzisiaj zaplanować choćby jeden wieczór z Puccinim, Czajkowskim, Verdim czy Straussem.

Poniżej przedstawiamy program, jaki na grudzień przygotowała wrocławska scena operowa.

KOBIETA BEZ CIENIA RICHARD STRAUSS

1.12.2013, niedziela, godz. 17.00

„Kobieta bez cienia” – kompozycja Richarda Straussa, zrealizowana w Operze Wrocławskiej, jest polską prapremierą tego dzieła. Utwór stawia najwyższe wymagania zarówno wykonawcom, jak i realizatorom. Jego wystawienia podejmują się największe sceny operowe świata. Wybitny poeta, autor libretta Hugo von Hofmannsthal stworzył rodzaj nowej baśni, opartej na mitach i legendach różnych krajów i epok. W warstwie muzycznej opera zachwyca niezwykle bogatą instrumentacją i potężnym, neoromantycznym brzmieniem. Wrocławska inscenizacja przenosi widzów w świat oddalony od rzeczywistości, a jednocześnie pełen wartości moralnych. Realizatorzy zachowali baśniowy kontekst dzieła i świat wizji, w których marzenie spotyka się z rzeczywistością.

CYGANERIA GIACOMO PUCCINI

4.12.2013, środa, godz. 19.00

Jedna z oper ulubionych przez publiczność i najczęściej wystawianych w teatrach całego świata. Dysponujący ciekawym librettem Giacomo Puccini stworzył w tym dziele poruszający liryzmem i subtelnością barw portret ludzkich losów. Treścią opery są dzieje miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi, codzienność ubogich artystów na dorobku, zamieszkujących wspólnie poddasze, oraz barwne życie ulic Paryża. Kompozytor opowiedział tę historię w sposób niezwykle sugestywny i jednocześnie delikatny, operując zróżnicowaną rytmiką i barwną instrumentacją, a reżyser Waldemar Zawodziński przenosi widzów w świat francuskiej bohemy z epoki balzakowskiej.

STRASZNY DWÓR STANISŁAW MONIUSZKO

5.12.2013, czwartek, godz. 17.00

„Straszny dwór” to najdoskonalsze dzieło operowe Moniuszki, jedno z najważniejszych w całej polskiej twórczości operowej. Wyreżyserowany przez Laco Adamika w Operze Wrocławskiej jest drugą inscenizacją opery Moniuszki tego reżysera, po zrealizowanej pięć lat temu Halce. To spektakl mocno osadzony w tradycji, zagrany w sarmackim kostiumie, choć w nowoczesnej, niezwykle wysmakowanej scenografii. Delikatnie zarysowany humor, intrygujące postaci i interesująca, dynamiczna choreografia to atuty nowej inscenizacji znanego utworu. „Straszny dwór” w tym ujęciu jest ciekawym spojrzeniem na temat polskiej tożsamości narodowej.

DZIADEK DO ORZECHÓW PIOTR CZAJKOWSKI

SPEKTAKL BALETOWY – MUZYKA Z CD

6.12.2013, piątek, godz. 11.00 oraz godz. 18.00

Balet oparty na znanej romantycznej baśni E.T.A. Hoffmanna, odmalowujący w formie XIX-wiecznego divertissement świat dziecięcych marzeń i niezwykłość bożonarodzeniowej nocy. Wielką popularność zdobył dzięki atrakcyjnej formie muzycznej, która łączy różnorodne tańce – z kulminacyjnym grand pas de deux w II akcie – luźno związane z rozwojem akcji. W uwerturze przewijają się dwa tematy: skoczny, wesoły marsz dzieci i liryczny, śpiewny temat Klary. Wrocławska inscenizacja porywa bajkową scenografią i fantazyjnymi kostiumami, które rozbudzą wyobraźnię młodej widowni.

OTELLO GIUSEPPE VERDI

7.12.2013, sobota, godz. 19.00

Otello, słynny bohater tragedii Szekspira i jednocześnie tytuł jednej z najwspanialszych oper wszechczasów. Giuseppe Verdi, niekwestionowany król włoskiej opery XIX wieku, swojego „Otello” ukończył w 1886 r., dając światu prawdziwe arcydzieło, wykonane po raz pierwszy w następnym roku na scenie mediolańskiej La Scali. Niemały udział w sukcesie utworu miał również librecista Arrigo Boito, utalentowany poeta i kompozytor operowy. „Otello” to jeden z ostatnich triumfów włoskiego Mistrza, przynoszący zachwycającą syntezę jego stylu, zbliżającego się tutaj do niektórych założeń dramatu muzycznego Wagnera. Porywająca muzyka Verdiego, genialny pierwowzór literacki i świetne libretto pozwalają na nowo ujrzeć tragedię Desdemony i Otella, padających ofiarą intryg podstępnego Jagona. Tytułowa partia tenorowa uchodzi za najtrudniejszą w literaturze operowej, wymaga wielkiego, dramatycznego głosu, ogromne wymagania kompozytor postawił także przed dyrygentem, orkiestrą i pozostałymi śpiewakami. Szczyty późnoromantycznego teatru operowego.

KRÓL ROGER KAROL SZYMANOWSKI

8.12.2013, niedziela, godz. 17.00

„Król Roger” Karola Szymanowskiego ze wspólnym librettem Jarosława Iwaszkiewicza i kompozytora to jedna z najoryginalniejszych oper w historii gatunku. Odnajdziemy w niej prawdziwy muzyczny epos o śródziemnomorskiej kulturze, w której żyjemy od wieków. „Król Roger” w reżyserii Mariusza Trelińskiego jest współczesną wizją upadku wartości moralnych. Mimo nowoczesnej oprawy wizualnej tej inscenizacji, czas i miejsce akcji pozostają nieokreślone, co podkreśla uniwersalne przesłanie utworu. Oryginalna muzyka Szymanowskiego, pełna różnorodnych barw, a także ciekawych współbrzmień i niespotykanej ekspresji, stanowi o wyjątkowości dzieła.

CZERWONY KAPTUREK JIŘÍ PAUER

TAJEMNICZE KRÓLESTWO – OPERA DLA DZIECI

10.12.2013, wtorek, godz. 11.00 oraz godz. 17.00

Któż nie zna tej słynnej historii? „Czerwony Kapturek” to operowe przedstawienie, przygotowane specjalnie dla dzieci, zachwycające bajkowymi kostiumami, poetyckimi obrazami i pełną fantazji scenografią. To niezwykle zabawny spektakl, choć niektórych zaskoczy, że wilk, zamiast babci i wnuczki, pałaszuje tort i okazuje się rockandrollowcem! Pojawiają się bajkowi bohaterowie – zwierzęta, ptaki, rośliny, a nawet… meble, które żyją! „Czerwony Kapturek” przyniesie dzieciom uśmiech i zabawę, a jednocześnie być może obudzi w nich miłość do opery.

OPOWIEŚCI HOFFMANNA JACQUES OFFENBACH

11.12.2013, środa, godz. 19.00

„Opowieści Hoffmanna”, ostatnie, niedokończone dzieło Offenbacha, mistrza żartobliwej muzy, autora operetek i muzycznych komedii, m. in. Pięknej Heleny i Orfeusza w piekle. Jacques Offenbach, paryski kompozytor rodem z Kolonii, uważany jest za wybitnego reprezentanta operetki francuskiej. W pełnych humoru i inwencji melodycznej dziełach wyśmiewał życie społeczno-polityczne Francji czasów Napoleona III. Pod koniec życia stworzył dzieło wyjątkowe: operę fantastyczną „Opowieści Hoffmanna”, opartą na modnych opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna. Tak powstała najlepsza z muzycznych opowieści Offenbacha, z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w Paryżu.

CZARODZIEJSKI FLET WOLFGANG AMADEUS MOZART

12.12.2013, czwartek, godz. 19.00

Nieśmiertelne arcydzieło Mozarta. Jedna z najsłynniejszych oper w historii gatunku i jeden z ostatnich utworów genialnego austriackiego kompozytora. Uniwersalna, przemawiająca językiem baśni do wszystkich ludzi opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem. Kolejne pokolenia widzów, od pamiętnej prapremiery w wiedeńskim Theater auf der Wieden w 1791 r., urzeczone muzyką Mozarta śledzą ze wzruszeniem przygody szlachetnego księcia Tamina, który w towarzystwie zabawnego ptasznika Paapagena zdobywa kolejne stopnie wtajemniczenia na drodze do świata mądrości. „Czarodziejski flet” – późne arcydzieło Mozarta, tajemnicze, pełne ukrytych odniesień do wolnomularstwa – fascynujące publiczność całego świata.

BORYS GODUNOW MODEST MUSORGSKI

13.12.2013, piątek, godz. 19.00

„Borys Godunow” Modesta Musorgskiego w instrumentacji Mikołaja Rimskiego-Korsakowa jest operą o szczególnym znaczeniu w historii muzyki europejskiej, a także w twórczości samego kompozytora. Jako gatunek stanowi dzieło przełomowe zarówno pod względem treści libretta, tematu, jak i formy muzycznej. Utwór jest dramatem historycznym, opisującym mechanizmy władzy w XVII-wiecznej Rosji, choć jego przesłanie – los rządzonego ludu i poczynania władzy – pozostaje uniwersalne. Zespół Opery Wrocławskiej zrealizował dzieło jako superprodukcję na scenie Hali Stulecia w październiku 2007. W tytułową postać wcielił się solista Opery w Wiedniu – Janusz Monarcha.

WESELA FIGARA WOLFGANG AMADEUS MOZART

14.12.2013, sobota, godz. 19.00

„Wesele Figara” to mozartowska opera buffa z librettem Lorenzo da Ponte, opartym na komedii Beaumarchaisego pod tym samym tytułem. Inscenizacja Marka Weissa, chwalona przez krytyków za czystość form i emocji, opiera się na konwencji baśni. Reżyser uniknął odwoływania się do politycznych i społecznych kontekstów dzieła, zaakcentował natomiast jego uniwersalne przesłanie i humor. Okazja do ujrzenia na scenie nieśmiertelnych postaci, wykreowanych przez Mozarta i jego librecistę: sprytnego Figara i jego narzeczonej Zuzanny, Hrabiego i Hrabiny oraz Cherubina z całą galerią dalszych postaci. Genialna muzyka Mozarta, która wzrusza głęboko i jednocześnie przynosi uśmiech.

TRAVIATA GIUSEPPE VERDI

15.12.2013, niedziela, godz. 17.00

„Traviata” Giuseppe Verdiego to jedna z tych oper, które najbardziej poruszają publiczność na całym świecie. Opowiedziana dźwiękami historia miłości niemożliwej, przekraczającej konwenanse epoki. Opera miała prapremierę w Wenecji w 1853 r., libretto powstało na podstawie „Damy Kameliowej” Aleksandra Dumasa – syna. Aż trudno uwierzyć, ale premierowe przedstawienie sprzed 160 lat zakończyło się niepowodzeniem. Być może na drodze do sukcesu stanął realizm opery i trudne do zaakceptowania dla ówczesnej publiczności uczynienie z kurtyzany głównej bohaterki dzieła. To zaskakiwało i szokowało. Dziś dzieło Verdiego należy do najczęściej wystawianych w świecie oper, a kolejne pokolenia wzrusza historia uczucia Violetty i Alfreda. Na ich drodze do trwałego szczęścia staje najpierw sprzeciw ojca Alfreda, później odsunięcie się Violetty dla dobra ukochanego, wreszcie choroba i śmierć tytułowej bohaterki. Słynny toast „Libiamo” z I aktu, wspaniałe arie i duety, a także efektowne sceny zespołowe, przejmująca prawda emocjonalna bijąca z każdej strony partytury to główne walory tego porywającego arcydzieła, prezentowanego wrocławskiej publiczności w 200. rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego.

ALICJA W KRAINIE CZARÓW ROBERT CHAULS

TAJEMNICZE KRÓLESTWO – OPERA DLA DZIECI

17.12.2013, wtorek, godz. 11.00

Zespół Opery Wrocławskiej kilka swych artystycznych propozycji kieruje specjalnie w stronę najmłodszej widowni, pragnąc zapoznać dzieci z bogactwem świata opery. „Alicja w Krainie Czarów” skomponowana została dla dziecięcej publiczności. Libretto, które napisał autor muzyki, oparte jest na fantastycznej powieści Lewisa Carrolla pod tym samym tytułem. Na scenie zobaczymy postacie znane z książki w wyjątkowo atrakcyjnych, kolorowych kostiumach autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej: Susła, Szyderczego Kota, Króla i Królową Kier, Królika, Kapelusznika, Gąsienicę, marcowego Zająca i fałszywego Żółwia.

COPPÉLIA Léo Delibes

PREMIERA BALETOWA

29, 30.12.2013, niedziela, poniedziałek, godz. 19.00

31.12.2013, wtorek, godz. 18.00 – spektakl sylwestrowy

1.01.2013, 18.00 – SPEKTAKL NOWOROCZNY

W „Coppélii” odnajdzie uważny operowy widz tę samą historię o szalonym wynalazcy, który chce ożywić lalkę, jaką znamy z „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha. Fabuła baletu rozgrywa się w małym galicyjskim miasteczku, a oprócz duetu naukowiec-lalka mamy parę młodych zakochanych Swanildę i Franza. To właśnie partia Swanildy stanowi najmocniejszy atut tanecznej części spektaklu, wespół z pełną humoru fabułą i scenami zbiorowymi. Są polskie akcenty: tancerze wykonują m.in. mazura, brzmi melodia pożyczona od Moniuszki. Dzisiejsze wersje „Coppélii” (premiera w roku 1870 w choreografii Saint-Léona) najwięcej zawdzięczają rosyjskiej realizacji niezrównanego Mariusa Petipy, ale autor wrocławskiego przedstawienia, włoski reżyser i choreograf Giorgio Madia proponuje autorskie spojrzenie na jeden z najczęściej grywanych baletów wszech czasów. Drogowskazem jest dla niego znakomita muzyka francuskiego mistrza Léo Delibesa, zafascynowanego folklorem słowiańskim. Do tych elementów nawiązuje scenografia, którą zobaczymy. „Coppélia” to druga, po świetnie przyjętej „Córce źle strzeżonej”, wrocławska inscenizacja Giorgia Madii, niegdyś doskonałego solisty w ensemblach amerykańskich i baletach Bejarta. Co ciekawe, rolą Franza Włoch zaczynał swą karierę za oceanem. W partiach głównych widzowie ujrzą dobrze znanych z „Córki…” Paulinę Woś i Łukasza Ożgę, bo – jak twierdzi Madia – zwycięskiego teamu się nie wymienia.