środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Witaj, szkoło!

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2017/2018 była pięknym świętem, którego gospodarzem był Powiat Oławski, odbyła się ona bowiem w Zespole Szkół Specjalnych w Oławie. Wiele było serdecznych życzeń i wiele radości, bo nowy szkolny rok to nowe wyzwania, nowe plany i nowe marzenia.

Gdy 21 marca 2017 roku uroczyście zostało otwarte Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie, radość dzieci i rodziców była ogromna! I gdy 4 września w Zespole Szkół Specjalnych rozpoczynał się nowy szkolny rok w województwie dolnośląskim, widać było, jak już po paru miesiącach od owego marca ze swoimi szkołami zżyte są dzieci i młodzież: uściski, serdeczne powitania nauczycieli… A do tego nowa jakość – niedawno otwarte Przedszkole Specjalne nr 5. W sumie dziś Zespół Szkół Specjalnych to około 150 uczniów i przedszkolaków.

Sala sportowa, w której odbywała się uroczystość, była pełna. Wśród gości byli m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, dolnośląski kurator Roman Kowalczyk, posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, komendant wojewódzki policji nadinspektor Tomasz Trawiński, włodarze i radni dolnośląskich gmin, radni powiatu i przedstawiciele placówek oświatowych. – Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni – mówił, witając gości, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Robert Stępień. A gdy na salę weszły poczty sztandarowe, ze sztandarem Powiatu Oławskiego na czele, gospodarz uroczystości, starosta Zdzisław Brezdeń, powitawszy wszystkich, przedstawił Powiat Oławski: – Nowoczesny, nastawiony na rozwój, przyjazny mieszkańcom…

Po staroście, przed zebranymi gośćmi stanął wojewoda Paweł Hreniak. – Przeznaczcie czas, w którym teraz jesteście, na poznawanie siebie i świata! – zaapelował do uczniów wojewoda. A zwracając się do nauczycieli, powiedział: – Miejcie państwo poczucie istotności i ważności tego, co robicie, bo to od was zależy przyszłość Rzeczypospolitej… Życzę wszystkiego dobrego w roku 2017/2018.

Kolejny mówca, kurator dolnośląski Roman Kowalczyk, nie krył wzruszenia, gdy odczytywał przesłane na jego ręce listy – To wielki zaszczyt! – powiedział, otwierając list od prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. „Losy państw i narodów decydują się głównie w domach rodzinnych i murach szkół” – podkreślili autorzy listu, przypominając przy tym, że rok 2018 będzie rokiem 100-lecia niepodległości Polski i apelując, aby szkoły i wspierające je społeczności włączyły się w obchody tej wspaniałej rocznicy. Na koniec prezydencka para złożyła uczniom, rodzicom i nauczycielom bardzo serdeczne życzenia sukcesów w nowym szkolnym roku. Podobne życzenia przesłała także minister Anna Zalewska, której list odczytał Roman Kowalczyk. A na koniec kurator dolnośląski powiedział: – Jako kurator dołączam się do tych życzeń. Przed nami rok ciekawy, pracowity i ważny, rok reformy. Jesteśmy przekonani, że przyniesie ona dobre zmiany wszystkim, którzy tworzą naszą wielką edukacyjną rodzinę! Nowy rok szkolny 2017/2018 uważam za otwarty.

I to był już czas na najważniejszą chwilę – pasowanie na ucznia i przedszkolaka! Najmłodsi ustawili się na scenie – widać było wzruszenie i radość. Tekst ślubowania odczytała pani Agnieszka Wierzba. „Tak!” wszystkich ślubujących zabrzmiało bardzo wyraźnie, a aktu pasowania dokonali wojewoda Paweł Hreniak, starosta Zdzisław Brezdeń i kurator Roman Kowalczyk.

Po zakończeniu części oficjalnej wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego nadszedł czas na przygotowaną przez uczniów część artystyczną – a ta była znakomita! W podróż tanecznym krokiem ruszył radosny zespół, budząc – m.in. w rytm „Makareny” – wspomnienie wakacji i przekazując radość z tego, co czekać będzie tych, którzy roześmiani idą do klas w nowym szkolnym roku… Długo trwały burzliwe brawa, jakimi obecni nagrodzili roztańczoną młodzież.

A gdy brawa wreszcie umilkły, starosta Zdzisław Brezdeń zaprosił wszystkich na zwiedzanie obiektu, który uroczystość gościł… Uroczystość ważną i wzruszającą – przecież w sercu każdego z nas tkwi pamięć szkolnych lat.

Anita Tyszkowska