sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wądroże Wielkie: Festiwal Kultury Wsi Polskiej

Dożynki Gminno-Powiatowe Wądroże Wielkie 2016. 4 września br. w Wądrożu Wielkim odbył się Festiwal Kultury Wsi Polskiej. W tegorocznym festiwalu wzięło udział kilkaset osób, aby wspólnie z rolnikami świętować okres zakończenia żniw.

 

Głównym celem festiwalu było przybliżenie i przypomnienie zatracanych tradycji naszego dziedzictwa kulturowego. Przed festiwalem zostały zorganizowane warsztaty dla mieszkańców gminy – m.in. warsztaty tworzenia rzeźb ze słomy, plecenia wianków i układania bukietów – przypominające dawne obrzędy, zwyczaje i tradycje. Podczas trwania wydarzenia odbyły się występy artystyczne zespołów ludowych, wystawione zostały stoiska nawiązujące do tradycji i dziedzictwa kulturowego, na których można było degustować potrawy regionalne i oglądać obrzędy – wypiekanie chleba i podpłomyków czy młócenie zboża.

To niezwykłe święto wpisało się w pamięć wielu osób. Dzięki wspaniałej atmosferze tworzonej przez przybyłych mieszkańców i gości festiwal miał niezwykle rodzinny charakter. Dzięki pracy sołectw mogliśmy podziwiać stoiska wiejskie, zachwycając się ich wystrojem, bogactwem, nawiązaniem do tradycji i różnorodnością.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w organizację tego ogromnego przedsięwzięcia.

Ale przede wszystkim dziękuję wszystkim sołectwom Gminy Wądroże Wielkie, które współtworzyły uroczystość, za przepiękne wieńce, bogate stoiska, wyjątkową, radosną atmosferę, bo dzięki nim Festiwal Kultury Wsi Polskiej ma niepowtarzalny wymiar i przyciąga tak wielką rzeszę uczestników.

Elżbieta Jedlecka, wójt Gminy Wądroże Wielkie