niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Stawy Milickie – nowa odsłona tradycyjnej marki

Dolnośląska Kraina Niezwykłości. Stawy Milickie to największy kompleks stawów rybnych w Europie. Jest ich około 300, a ich łączna powierzchnia wynosi ponad 7500 ha. Kompleks stawów leży w dolnośląskiej części Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy i jest największym w Polsce rezerwatem przyrody. Dziś na tym terenie hodowlę ryb prowadzi spółka Stawy Milickie SA powołana przez samorząd województwa w 2010 roku, ale tradycje rybackie Doliny Baryczy mają 800 lat, ponieważ na tym terenie gospodarka rybacka zaczęła rozwijać się już w XIII wieku.

Stawiamy na turystykę

Dwa najważniejsze obszary działania Stawów Milickich SA to hodowla ryb oraz turystyka i promocja regionu posiadającego unikatowe warunki naturalne. Spółka przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji kluczowej dla rozwoju oferty turystycznej regionu. Dziś w regionie jest ponad 1100 km szlaków turystycznych, ale brakuje miejsc, które obsługiwałyby licznie przybywających turystów. Planowane jest zatem stworzenie centrum turystycznego, które ma być połączeniem interaktywnego muzeum z tradycyjnym skansenem rybackim, zwierzyńcem oraz starym młynem, gdzie prowadzona będzie Akademia Smaku. W Rudzie Sułowskiej ma powstać także hotel i restauracja regionalna, a uzupełnieniem tej oferty będzie łowisko oraz kompleks piknikowy. Dzięki temu do Doliny Baryczy będzie można przyjeżdżać przez cały rok i skorzystać z bardzo różnorodnej oferty przygotowanej dla szerokiej grupy odbiorców.

– Chcemy, aby Stawy Milickie wyszły z ukrycia, bowiem jest to jeden najciekawszych obszarów Dolnego Śląska, dlatego tak dużą wagę spółka przykłada do inwestycji w turystykę– mówi Emilia Szczęsna, zastępca dyrektora ds. marketingu i turystyki Stawów Milickich SA.


 

Inwestycje w rybactwo

Jednak Dolina Baryczy wciąż najbardziej znana jest z produkcji ryb, a dokładniej karpia milickiego, który wpisany jest na listę tradycyjnych produktów. – Niedawno rozpoczęliśmy proces rekultywacji stawów, zakupiliśmy sprzęt do prac polowych, zwiększyliśmy zarybienie, to wszystko pomoże nam zwiększyć produkcję ryb – mówi Sławomir Mazurek, prezes Stawów Milickich SA.

Ryby hodowane w milickich stawach od lat słyną z doskonałego smaku, a wysoką jakość zawdzięczają tradycyjnej hodowli. – Celem spółki jest powrót do krajowej i europejskiej czołówki producentów ryb oraz wprowadzenia na rynek wysokiej jakości „markowych” ryb ze Stawów Milickich. Docelowo chcemy zdobyć 30 proc. rynku ryb słodkowodnych i na powrót stać się jednym z liderów branży – dodaje Sławomir Mazurek.

W tym roku zostanie otwarta przetwórnia, dzięki której firma powiększy swoją ofertę handlową i wprowadzi na rynek nowe produkty. – Przetwórnia i inwestycje w sprzęt, m.in. nową flotę samochodową, pozwolą rozpocząć współpracę z nowymi kontrahentami, w tym sieciami handlowymi i klientami detalicznymi, i otworzyć się szeroko na współpracę biznesową – dodaje Sławomir Mazurek.


 

Północ Dolnego Śląska rośnie w siłę

Nowa strategia rozwoju województwa uznaje Dolinę Baryczy za osobny subregion, co otwiera nowe możliwości działania i pozyskiwania funduszy na rozwój obszaru, a przed spółką stawia wyzwanie bycia liderem wzrostu tej części Dolnego Śląska. Przyszłość tego miejsca to połączenie tradycji rybackich z otwarciem się na działalność turystyczną. Kierunki rozwoju Doliny Baryczy są tożsame z celami, jakie wyznacza sobie spółka Stawy Milickie, dlatego już niedługo będziemy mogli zaprosić Państwa na zaskakująca wycieczkę po Krainie Niezwykłości, a marka „Stawy Milickie” będzie kojarzyć się tak samo z karpiem, jak i z innymi rybami słodkowodnym oraz turystyką i idealnym miejscem do odpoczynku.