wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Pracowite wakacje

Mimo sezonu urlopowego sporo się działo w powiecie wrocławskim. Dzięki sprzyjającej aurze prowadzono intensywne prace związane z remontem dróg i budową chodników. Młodzież z powiatu uczestniczyła w warsztatach ekologicznych, a rolnicy świętowali zbiór plonów podczas Dożynek Gminno-Powiatowych w Kobierzycach. O szczegóły zapytaliśmy Romana Potockiego, starostę powiatu wrocławskiego.

Panie starosto, wakacje to taki szczególny czas, kiedy (wbrew pozorom!) pan i pańscy współpracownicy mają najwięcej pracy.

– To prawda i tę pracę widać w wielu obszarach. Okres wakacyjny z uwagi na korzystną aurę, ale także mniejszy ruch na drogach, sprzyja realizacji inwestycji drogowych. Dlatego na naszych drogach podczas wakacji realizowaliśmy wiele inwestycji drogowych zarówno w zakresie remontu i naprawy nawierzchni dróg, jak również budowy chodników. Przypomnę, że to ostatnie zadanie realizujemy na obszarze całego powiatu, we współpracy z gminami, w ramach programu „Bezpieczna droga”.

Rozwój infrastruktury komunikacyjnej jest z pewnością jednym z ważniejszych priorytetów władz samorządowych, zwłaszcza w kontekście sukcesywnego wzrostu liczby jego mieszkańców.

– Nie tylko mieszkańców, przybywa nam również inwestorów i turystów. Każda z tych grup ma określone potrzeby komunikacyjne. Staramy się je wszystkie pogodzić, chociaż nie zawsze jest to łatwe zadanie. Czasami występujemy
w charakterze mediatora, bo to, co jest ważne dla mieszkańców, staje się problemem na przykład dla rolników. Ostatnio w starostwie rozmawialiśmy na temat progów spowalniających na drogach, o które coraz częściej wnioskują mieszkańcy. Okazuje się, że te progi stanowią istotny problem dla rolników, którzy skarżą się na uszkodzenia sprzętu rolniczego spowodowane przez tego typu instalacje.

Skoro o rolnikach mowa… 28 sierpnia w Kobierzycach odbyła się kolejna już edycja Dożynek Gminno-Powiatowych, tym razem organizowanych we współpracy z gminą Kobierzyce.

– Bogaty program imprezy i wspaniała pogoda sprawiły, że w tym roku rolnicy mieli naprawdę udane święto plonów. Dożynki to taki szczególny moment, kiedy należy podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, która stanowi przecież podstawę naszej egzystencji. To także doskonała okazja do promowania lokalnych zespołów folklorystycznych oraz prezentowania działalności kół gospodyń wiejskich. Wszystkie te elementy znalazły się w programie tegorocznych dożynek. Nie zabrakło również pięknych wieńców dożynkowych, które tradycyjnie już rywalizowały o miano najładniejszego wieńca w konkursie zorganizowanym przez Powiat Wrocławski.

Niedaleko Kobierzyc znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. Zapewne o tej porze roku ośrodek przyciąga najwięcej turystów.

– Tak, w weekendy ośrodek odwiedza nawet kilka tysięcy osób. Turystów i okolicznych mieszkańców do Borzygniewu przyciąga nie tylko największy na Dolnym Śląsku Zalew Mietkowski, ale także coraz bardziej atrakcyjna oferta ośrodka, na którą składa się m.in. wynajem sprzętu wodnego, pole kempingowe z zapleczem sanitarnym i kuchennym oraz miejscem na ognisko. Borzygniew to doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek i relaks na łonie przyrody, ale również na uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing.

Ostatnio ośrodek w Borzygniewie odwiedziła grupa uczestników warsztatów ekologicznych zorganizowanych w Myśliborzu, a także liczna delegacja młodzieży ukraińskiej.

– Pierwsza wspomniana grupa to uczniowie szkoły podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim, którzy w maju wygrali główną nagrodę w konkursie „Przyroda wokół nas”. Nagrodą był właśnie udział w warsztatach ekologicznych w ośrodku „Salamandra” w Myśliborzu. Konkurs, podobnie jak warsztaty, organizowany jest od pięciu lat w ramach współpracy Powiatu Wrocławskiego z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Drugą grupę stanowiła młodzież z ukraińskiego zespołu folklorystycznego, która została zaproszona na tegoroczne Dożynki Gminno-Powiatowe w Kobierzycach. Poza Borzygniewem, ukraińska młodzież miała okazję podczas swojego pobytu w Polsce zwiedzić także inne miejsca w powiecie wrocławskim. Wizyta dostarczyła młodym Ukraińcom naprawdę wiele pozytywnych emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich wspomnieniach.)

www.powiatwroclawski.pl