sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Dwadzieścia pięć lat to piękny jubileusz

Samorząd ten boryka się z podobnymi problemami, które dotykają inne jednostki samorządu terytorialnego w naszym kraju, ale w Powiecie Oławskim finansowe kłopoty nie oznaczają opuszczania rąk i zniechęcenia. Wprawdzie inwestycje trochę przyhamowały, lecz dalej są dobre pomysły i konsekwentna robota na rzecz całej powiatowej społeczności – oparta również na współpracy z gminami powiatu oławskiego. Ważnymi, sporymi oraz kosztochłonnymi przedsięwzięciami – realizowanymi w tym roku – są: przebudowa newralgicznego skrzyżowania w Oławie, która przeprowadzana jest wspólnie z miastem i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przebudowa i modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Oławie oraz przebudowa dwóch sal gimnastycznych.

Wiosna zawsze przynosi ze sobą istotne zmiany, i to nie tylko w pogodzie, ale również w aktywizacji wszelkich ludzkich działań. Niesie ze sobą energię, optymizm i chęć do przeprowadzania rozmaitych przedsięwzięć. Widać to także w życiu samorządowym.

Zdzisław Brezdeń, starosta oławski

Dotacji nie stracili

– Następuje pewna stabilizacja, co jest dla nas korzystne, także dlatego, że uruchomiliśmy zamierzone przez nas inwestycje, które będą realizowane w tym roku – uśmiecha się starosta Zdzisław Brezdeń. – Wprawdzie nie wszystkie, bowiem z jednej niedużej musieliśmy zrezygnować, ale znaleźliśmy rozwiązanie alternatywne, aby nie stracić środków finansowych z Polskiego Ładu. Mieliśmy bowiem budować dom dziecka, lecz niestety nie udało się do terminu marcowego dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Oławy. W ostatniej chwili musieliśmy zmienić to zadanie na inne – na przebudowę odcinka drogi na terenie gminy Jelcz-Laskowice. Najważniejsze, że fundusze pomocowe nie zostały zmarnowane i zostanie zrealizowana potrzebna kolejna inwestycja drogowa.

Troska o szpital

Niełatwo jest każdemu polskiemu powiatowi, który ma pod swoją pieczą szpital, często generujący długi. Z tymi problemami boryka się również Powiat Oławski.

– Nie ukrywam, że z niepokojem patrzymy na sytuację ekonomiczną naszego szpitala, który jest zadłużony – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Przeprowadzamy teraz kompleksowy audyt finansowo-organizacyjny i sądzę, że gdzieś po miesiącu, najwyżej dwóch, uzyskamy konkretną odpowiedź na nurtujące nas pytania i problemy. Dzisiaj jeszcze światełka w tunelu nie widzę, lecz mam nadzieję i liczę mocno na to, iż pewne wsparcie rządowe otrzymamy, tym bardziej, że od początku lipca rozpocznie się kolejny etap podwyżek wynagrodzeń personelu medycznego. Szpital jest dla Powiatu Oławskiego bardzo ważny– i nie może być inaczej – lecz są także powiaty niemające podobnych placówek medycznych i im jest na pewno łatwiej, bowiem nie muszą się martwić o kondycję finansową tychże. Problemy są, lecz trzeba myśleć optymistycznie i dobrze się dzieje, że zmniejsza się inflacja, i teraz jesteśmy już w stanie przewidzieć pewne sprawy. Wcześniej trudno było coś zaplanować. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się wyklaruje.

Rondo i przebudowy szkół

Na rynku budowlanym nie ma już takiej galopady cen i łatwiej jest także z rozstrzygnięciami przetargów.

– Powiat Oławski realizuje dwa duże zadania infrastrukturalne – wylicza starosta Zdzisław Brezdeń. – Wspólnie z miastem Oławą i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przebudowujemy ważny węzeł komunikacyjny w mieście – budujemy rondo na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą powiatową, a Powiat Oławski jest wiodącym inwestorem. Cieszę się bardzo z tego, że prace postępują bardzo szybko, wykonawca sprawdza się i choć zadanie rozłożone jest na trzy lata, to już dzisiaj widać dobrze, że nie będzie to tak długo trwało. Zaczęliśmy też drugą ważną inwestycję wspartą środkami finansowymi z Polskiego Ładu – przebudowę dwóch sal gimnastycznych: w Zespole Szkół Zjednoczonej Europy w Oławie przy ul. 3 Maja, w którym przeprowadzimy kompleksową przebudowę, oraz skromniejszą, w ponadgimnazjalnej szkole w Jelczu-Laskowicach. Oczywiście dokonujemy pewnych zmian w budżecie Powiatu Oławskiego, pojawiają się nowe zadania i choć nie są one zbyt spektakularne, to jednak ważne dla nas i ich nie bagatelizujemy. Pragnę też podkreślić, że bardzo istotna jest dla nas współpraca z gminami tworzącymi powiat oławski. Współdziałamy z tymi samorządami, dlatego łatwiej jest nam realizować niektóre przedsięwzięcia i na tę współpracę nie mogę narzekać.

Niedługo jubileusz

Przed 25 laty powstał Powiat Oławski, co będzie niezwykle uroczyście celebrowane.

– Chcemy to wyraźnie zaakcentować i uhonorować – zaznacza starosta Zdzisław Brezdeń. – Na początku września, a dokładnie ósmego i dziewiątego, zorganizujemy obchody tego jubileuszu. Zamierzamy zrobić to raczej nietypowo, bo przez dwa dni. Na pierwszą, oficjalną część obchodów złoży się uroczysta sesja Rady Powiatu Oławskiego i oczywiście podsumowanie 25 lat działalności naszego samorządu, a wieczorem spotkamy się na konferencji naukowej dotyczącej znakomitej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej. W związku z tym, wspólnie z prof. Aleksandrą Skrzypietz, wydaliśmy książkę „Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska”. Będzie też wieczór autorski, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Drugi dzień będzie raczej zabawowy, a wszystko dziać się będzie na terenie Starostwa Powiatowego w Oławie, na naszym parkingu. Tutaj stanie scena, a na niej pojawią się m.in. zespoły muzyczne, będą atrakcje dla dzieci i zapewne coś na przysłowiowy ząb. Chcemy uhonorować to nasze ćwierćwiecze i zarazem podkreślić, że jesteśmy właśnie tutaj, po prostu u siebie.

S.G.