czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2021

 Jesień w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od problemów z paliwem. Brakuje kierowców cystern chętnych do pracy, to i na stacjach benzynowych pustki. Prawdopodobnie do rozwożenia paliwa zostanie użyte wojsko.

 Początek jesieni w Polsce to spadek kursu euro. Złoty zaczął się umacniać. Jak długo to potrwa? Wróżbici z instytucji finansowych nie są zgodni w przekazywanych opiniach.

 Najszybciej sprzedającym się samochodem używanym w Polsce jest daewoo matiz. Jak podał carVertical, to jedyne auto, które, statystycznie rzecz ujmując, sprzeda się w czasie krótszym niż 2 tygodnie.

 Tylko w sierpniu firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 96,3 proc. w stosunku do ubiegłego roku. BIK podał, że od stycznia do sierpnia Polacy pożyczyli 4,548 mld zł (o ponad 50 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 roku).

 W ubiegłym roku Polacy wypili najmniej piwa od dekady (dane Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). W tym roku jest podobnie. Powody? Cena i pandemia.

 Długi polskich hotelarzy i restauratorów – jak podaje serwis bankier.pl – przekroczyły 300 mln złotych. Najbardziej zadłużeni są przedstawiciele branży GoReCa z Dolnego Śląska, Mazowsza i Górnego Śląska.

 Niemiecki biznes poważnie martwi się, że dojście do władzy socjaldemokratów wiązać się będzie z podwyżką podatków i przywróceniem kiedyś obowiązujących danin (np. podatku od majątku). Bogaci ratunek widzą m.in. w wyprowadzaniu pieniędzy z Niemiec i lokowaniu ich m.in. w Szwajcarii.

 Korzystanie z internetu w okresie emerytalnym może znacząco poprawić funkcje poznawcze – informuje „Journal of Economic Behavior and Organization”. Przebadano dla celów eksperymentu ponad 2100 osób z całej Europy.

Do rynkowego garnka zaglądał
Tomasz Miarecki