czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Mity, fakty, opowiastki październik 2021

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic przyjrzało się wydatkowaniu pieniędzy przez władze samorządowe Urzędu Miejskiego w Starachowicach, biorąc pod lupę 908 faktur z lat 2015-2020 na artykuły spożywcze. W rezultacie zarzucono miejskim władzom niegospodarność i bizantyjski styl życia. Wśród artykułów najczęściej kupowanych przez miejskich urzędników była ziarnista kawa. W roku 2015 kupiono jej 18,7 kg, a w roku 2020 już 68 kg. Dużym powodzeniem cieszyła się także śliwka w czekoladzie – 5,5 kg w 2015 roku i 34 kg w roku 2020. Popularne były również morele w czekoladzie, daktyle oraz czekoladowe torciki. Warto podkreślić, iż od 2015 roku tego rodzaju wydatki sukcesywnie rosły, a co za tym idzie rosły ilości spożywanej kawy i śliwek w czekoladzie. W roku 2015 wydatki na artykuły spożywcze wynosiły 42 976 zł, a w 2019 już 62 745 zł, i jest to kilkakrotnie więcej niż w innych, podobnej wielkości miastach w Polsce. Za publiczne pieniądze kupowano także herbatki na odchudzanie, przeciwko wysokiemu poziomowi cholesterolu i na dobrą pracę jelit.
• • •
Ruszają konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic Bełchatowa i Kleszczowa. Obecnie dochód przypadający na jednego mieszkańca gminy Kleszczów wynosi 29,8 tys. zł i jest najwyższym w kraju. Od 23 września na terenie gminy Bełchatów rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie powiększenia jej obszaru o część sąsiadującej z nią gminy Kleszczów. Nie o samą ziemię tutaj jednak chodzi, lecz o znajdującą się na niej Elektrownię Bełchatów i odprowadzane przez nią podatki. Zarządzenie wójta gminy Bełchatów o przeprowadzeniu konsultacji społecznych zostało wydane 10 września, natomiast 3 września wojewoda łódzki poinformował o tym, że skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wniosek o zmianę granic Kleszczowa na rzecz gminy Bełchatów. Sprawa dotyczy zamieszkanego przez raptem 10 osób obrębu Wola Grzymalina, na którym zlokalizowana jest Elektrownia Bełchatów, która corocznie płaci kilkudziesięciomilionowe podatki. Mieszkańcom gminy Kleszczów całe to przedsięwzięcie jest nie na rękę i najprawdopodobniej zostanie przeprowadzone referendum, w którym głosujący odpowiedzą na pytanie, czy są za tym, by Rada Gminy Kleszczów wydała negatywną czy też pozytywną opinię dotyczącą zmian granic gmin Kleszczów i Bełchatów. Warto przypomnieć, iż podobny wniosek o zmianę granic pojawił się już w roku 2018. Jego inicjatorem była gmina Bełchatów. Rząd wniosku nie przyjął, ale wówczas także odbyły się konsultacje wśród mieszkańców gminy Bełchatów. Nie cieszyły się jednak zainteresowaniem. Wzięło w nich udział tylko 684 mieszkańców, spośród 10 462 uprawnionych do głosowania.
• • •
Rozstrzygnięto Konkurs Top Inwestycji Komunalnych powadzony przez Portal Samorządowy, a w plebiscycie wybrano 10 najlepszych inwestycji ostatniej dekady. Ta dziesiątka to:

 1. Afrykarium na terenie ogrodu zoologicznego we Wrocławiu, które jest pierwszym w Polsce i jedynym na świecie tego rodzaju obiektem poświęconym faunie i florze jednego kontynentu – Afryce. Jest ono nowoczesnym, innowacyjnym i wybudowanym w oparciu o najnowocześniejsze standardy obiektem turystycznym, a wartość inwestycji wyniosła 220 mln zł.
 2. Rewitalizacja i budowa Parku Nauki w Ciechanowie, która dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji to blisko 11 mln zł.
 3. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Na budowę muzeum wydano 320 mln zł.
 4. Pomorska Kolej Metropolitalna – wieloletni i największy projekt komunikacyjny samorządu województwa pomorskiego. PKM cechuje wysoka komplementarność z innymi projektami infrastrukturalnymi w regionie oraz założeniami polityki gospodarczej, transportowej i środowiskowej. Wartość inwestycji to 1,1 mld zł.
 5. Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku, której projekt realizowany w formule PPP zakładał zaprojektowanie i wykonanie kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej mającej na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Wartość inwestycji to prawie 33 mln zł.
 6. Projekt Urzędu Miasta Łodzi „Mia100 Kamienic” oraz rewitalizacja Elektrowni EC1 w Łodzi. Celem pierwszego projektu było podniesienie jakości i warunków życia mieszkańców poprzez modernizację gminnych kamienic powstałych na przełomie XIX i XX wieku. W wyniku rewitalizacji EC1 powstało natomiast Centrum Sztuki Filmowej. W sumie wartość inwestycji to niemal 430 mln zł.
 7. Udostępnienie terenów inwestycyjnych „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej na strefę gospodarczą, której uruchomienie było strategiczną decyzją samorządu. W strefie inwestują kolejne firmy – m.in. koreański producent separatorów baterii litowo-jonowych – a wartość inwestycji to 45,7 mln zł.
 8. Strefa Kultury w centrum Katowic – i jest to wyróżnienie dla miasta Katowice za stworzenie koncepcji Strefy Kultury w centrum miasta, w skład której wchodzi Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. W sumie wartość inwestycji to 745 mln zł.
 9. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej i kulturalnej centrum Opola, na co złożyło się zagospodarowanie terenów wzdłuż Odry, rewitalizacja zabytkowego parku na Wyspie Bolko, przebudowa budynku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przebudowa flagowej nieruchomości miasta – Amfiteatru Tysiąclecia. Wartość inwestycji to w sumie ponad 77,5 mln zł.
 10. Infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad jeziorem Krzywym w Olsztynie, czyli stworzenie bogatej bazy, która pozwoliła na utrzymanie i pozyskiwanie nowych użytkowników zarówno latem, jak i zimą. Wartość inwestycji to ponad 65 mln zł.
  Podglądacz samorządowy