czwartek, 21 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2019

 Ceny napojów alkoholowych w Europie różnią się. Najwięcej za trunki zapłacimy w Islandii, a najmniej w Rumunii. W Polsce cena alkoholu jest jedną z najniższych w Europie.

 Wśród tegorocznych laureatów antynobli znaleźli się również Polacy. Agnieszka Górecka, Aleksandra Urbanek i Tomasz Paterek wspólnie z Ling-Jun Kong, Herbertem Crepaz, Rainerem Dumke zostali wyróżnieni za badania nad żywymi i martwymi karaluchami, które zostały namagnesowane. Odkryli oni, że żywe karaluchy, a także inne owady, wydają się być zdolne do wykrywania pól magnetycznych i mogą same się magnesować. Ustalili też, że żywe karaluchy rozmagnesowują się znacznie szybciej niż martwe.

 Nagrodę Ig Nobel zdobył też naukowiec z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu. Uhonorowano go za odkrycie, które części ciała są najbardziej przyjemne do drapania. Wspólnie z zespołem ustalił on, że w pierwszym rzędzie są to kostki, a następnie plecy i przedramię.

 Marcinowi A. grozi do dziesięciu lat więzienia za doprowadzenie ponad 500 klientów do utraty 2,3 tys. bitcoinów wartych około 100 mln zł. Marcin A. to właściciel spółki zajmującej się obrotem kryptowalutami za pośrednictwem giełdy BitMarket.

 Premiera najnowszego dziecka amerykańskiego koncernu Apple jak zwykle wywołała poruszenie wśród fanów nowinek sprzętowych. Jak podał magazyn „Forbes”, iPhone 11 Pro kosztować ma w Polsce ponad 5 tys. zł.

 Nominowana wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager nie widzi potrzeby budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. To nie jest europejski projekt – podkreśliła duńska polityk.

 Francja wprowadza tzw. podatek ekologiczny. Mówiąc prościej, do każdego biletu lotniczego trzeba tam będzie dopłacić od 1,5 do 18 euro.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek