sobota, 1 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Jak napisał Euromajdan Press, pomimo zachodnich sankcji niemieckie firmy Walter, Schunk i Kemmler działają w Rosji i dostarczają technologie, których Rosja potrzebuje do produkcji i serwisowania broni ofensywnej.
  • Jak pisze „Forbes”, w miarę bezpieczną przystanią w czasach inflacji stać się mogą inwestycje w luksusowe nieruchomości.
  • Polska ma największą gospodarkę cyfrową w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku jej wartość wyniosła 44 mld euro – wynika z opublikowanego w połowie września badania firmy doradczej McKinsey. Polska ma też największy rynek e-commerce, który w ubiegłym roku był warty 27 mld euro.
  • Opozycja w Polsce po czasie „nieskoordynowanych opinii i wypowiedzi” w znakomitej większości poparła parlamentarną uchwałę wnioskującą o reparacje od Niemiec, związane z szeroko rozumianymi stratami poniesionymi przez Polskę w czasie II wojny światowej.
  • „Jako Unia Europejska musimy przyznać, że przyjęliśmy zbyt naiwną postawę wobec Rosji i oparliśmy nasze oczekiwania na błędnych pomysłach. Powinniśmy byli słuchać naszych polskich i bałtyckich przyjaciół, którzy żyli pod rządami sowieckimi” – przyznała premier Finlandii Sanna Marin
  • Korea Południowa nałożyła dziesiątki milionów dolarów grzywien na firmy Google i Meta (m.in. właściciel Facebooka) za naruszenie prawa prywatności.
  • Jak podało Ministerstwo Finansów, sprzedaż obligacji skarbowych od stycznia do sierpnia była wyższa o 64 proc. od ubiegłorocznej. Jej wartość przekroczyła 47 mld zł.
  • Z danych ASM Sales Force Agency wynika, że w trzynastu badanych sieciach handlowych ceny w sierpniu były wyższe niż w lipcu. Średnia cena koszyka wzrosła o 2,2 proc. Największe podwyżki odnotowano w sieci Makro Cash & Carry.

Do rynkowego garnka zaglądał

Arek Wieczorek