piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pomagać nie zabijać

W czwartek, 24 lutego, doszło do zmasowanego ataku wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę. Tekst ten powstał w dziesiątym dniu bandyckiego napadu armii Federacji Rosyjskiej. Polska stała się głównym krajem przyjmującym uchodźców, w znakomitej większości kobiet i dzieci.

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy nasza gazeta dotrze do Czytelników. Jedno jest pewne – uchodźcy z Ukrainy jeszcze przez długi czas będą potrzebowali wsparcia i pomocy. Kiedyś zapewne przyjdzie czas na rozliczenie Putina i związanych z nim zbrodniarzy. Teraz jednak musimy wszyscy wykazać maksimum dobrej woli, by pomagać potrzebującym.

Tuż po zbrodniczym ataku postsowieckiej Rosji, Związek Miast Polskich opublikował komunikat w sprawie powoływania struktur koordynujących pomoc dla uchodźców. ZMP rekomendował: „Gminy i miasta, które nie mają jeszcze struktur odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom z Ukrainy, powinny to zrobić”. W komunikacie ZMP można było przeczytać: „W związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie możliwy jest znaczny wzrost fali uchodźców z tego kraju. Polskie miasta i gminy muszą się przygotować na tę wciąż niepewną sytuację. Zakładamy, że wszystkie władze i służby samorządowe, zgodnie ze swoimi kompetencjami, przygotowują się na zwiększony zakres zadań i potrzeb oraz pojawiające się sytuacje kryzysowe”

Niestety, stało się tak, jak przypuszczali przedstawiciele ZMP. W dniu, kiedy powstaje ten tekst, władze Polski szacują, że na terenie naszego kraju jest już ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli ze swojej ojczyzny przed morderczymi oddziałami wojsk rosyjskich. Władze samorządowe polskich małych, średnich i dużych ośrodków zmobilizowały się błyskawicznie. Na ogromną skalę włączyły się w pomoc Ukraińcom – tak tym, którym udało się dotrzeć do Polski, jak również tym, którzy cały czas są w swoich rodzinnych domach na wschodzie. ZMP zaapelował też bowiem do miast o utrzymywanie bieżących kontaktów z partnerskimi gminami (hromadami) na Ukrainie i gromadzenie oraz przekazywanie informacji o zgłaszanych przez nich potrzebach.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy na wrocławskim Dworcu Głównym PKP

W czwartek, 3 marca, z samorządowcami spotkał się Andrzej Duda, prezydent RP. „Mamy z jednej strony wojnę na Ukrainie, a więc konflikt zbrojny, rosyjską agresję tuż za naszymi granicami, bezpośrednio u naszego wielkiego sąsiada, ale wojna ta wywołała także i kryzys bezpośrednio u nas, tutaj, na miejscu. Bo trudno inaczej nazwać sytuację, z którą – co bardzo mocno chcę podkreślić – radzimy sobie znakomicie, także właśnie dzięki państwa pracy, panów pracy, ale która w gruncie rzeczy jest sytuacją zupełnie nietypową i kompletnie niestandardową, a mianowicie kryzys uchodźczy” – powiedział prezydent. Podziękował samorządowcom za działania humanitarne na rzecz uchodźców. Jednocześnie Andrzej Duda zaznaczył, że „jesteśmy dopiero na początku tej trudnej drogi, która nas czeka; rosyjska inwazja na Ukrainie rozlewa się”.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy i dla Ukraińców, którzy pozostali w swoich domach atakowanych przez rosyjskiego najeźdźcę to wspólne działanie setek tysięcy osób w całej Polsce. Niezmiernie ważna jest koordynacja wszystkich działań. Pomocą w niemałym stopniu służą tu właśnie samorządy oraz wojewodowie. Nic by się jednak nie dało zrobić, gdyby nie armia wolontariuszy. Są na przejściach granicznych, na dworcach kolejowych i autobusowych, organizują transport, żywność, opiekę medyczną. Znakomicie sprawdzają się też rady osiedli (na przykład na wrocławskim Oporowie), parafie, harcerze, wiele NGOsów… Chcemy pomagać. Nie chcemy zabijać.

Tomasz Miarecki

Środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe samorządy mogą rozdysponować na wydatki związane z kryzysem uchodźczym – poinformowała Krajowa Rada RIO.

____________________________________

Caritas i PAH dla Ukrainy

Nie ma usprawiedliwienia dla wszczynania wojen. Śmierć, zniszczenie i cierpienie niewinnych musi spotkać się ze sprzeciwem i konkretną odpowiedzią wszystkich ludzi dobrej woli. Apelujemy o wspieranie zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców.

Wpłat dokonać można na stronach:

www.caritas.pl/ukraina

Numer konta:

77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

z dopiskiem UKRAINA

www.pah.org.pl

Numer konta:

80 2490 0005 0000 4600 5226 1519

z dopiskiem UKRAINA