sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polski Ogród Milenijny

W piątek 10 maja w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach zostanie otwarty Polski Ogród Milenijny, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, których Arboretum jest beneficjentem.

To już VI edycja z okazji obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiej, odbędzie się pod hasłem „Polska Różnorodna”. W tym roku, tylko w tym dniu, będzie gościom udostępniony nowy wojsławicki projekt. Został on wykonany w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego RPO WD 2014–2020 „Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych”, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków własnych rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i Arboretum Wojsławice. Ta jedyna w swoim rodzaju kolekcja 1000 polskich odmian roślin, zgromadzona jest na powierzchni ponad 5 ha. Stanowi całość kompozycyjną z istniejącymi założeniami w Arboretum, także z GEOretum – dydaktyczną atrakcją otwartą w 2018 r.

Inspiracją do powstania tego Ogrodu był jubileusz 1000-lecia bitwy o Niemczę (1017–2017), a także wspaniały rozwój polskiej hodowli roślin ozdobnych i sadowniczych. Otwierany Polski Ogród Milenijny położony jest na wzgórzach Arboretum i zawiera: Ogród Odmian Polskich – gdzie można zobaczyć rośliny ozdobne i sadownicze będące dorobkiem naszych hodowców oraz Kolekcje Zachowawcze – czyli rodzime rośliny ginące i zagrożone.

„Ogród, sztuka i duma”, jak czytamy w starannie wydanym folderze, najtrafniej oddają charakter tego wydarzenia. 10 maja to Dzień Otwarty w Arboretum – co oznacza, że tego dnia bilety wstępu nie będą nam potrzebne.