wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Partnerstwo raczkujące

Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego wspólnie z Kancelarią Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz opracował na zlecenie Ministerstwa Gospodarki raport pt.„Ocena obecnego stanu i perspektyw finansowego zaangażowania sektora prywatnego i publicznego w rozwój ppp w Polsce”.

Raport kompleksowo opisuje sytuację rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce od momentu wprowadzenia ustaw regulujących współpracę partnerską do 30 września 2013 r.

Pięcioletni obraz rynku partnerstwa publiczno-prywatnego nie wygląda najlepiej. Z projektów wycenianych na 18,7 mld zł wypaliły za 2,75 mld zł. Ogłoszono 277 postępowań (w tym 63 proc. unieważnionych). Jednak jedynie 58 umów zostało podpisanych.

Najczęściej po PPP sięgały jednostki samorządu terytorialnego, które ogłosiły 202 postępowania i zawarły najwięcej, bo aż 43 umowy. Warto jednak zwrócić uwagę na uczelnie i administrację rządową. Tam można natrafić nawet na prekursorskie przedsięwzięcia. Szlaki przecierają: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum z projektem rewitalizacji akademików (umowa z Neoświat PPP Projects grupy Bouygues) oraz Sąd Okręgowy w Nowym Sączu z inwestycją budowlaną. Mało postępowań (3 proc.) ogłosiły urzędy marszałkowskie. Ale to one wykazały się stuprocentową skutecznością. Ogłosiły i zawarły osiem umów. Rekordzistą okazał się Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Według autorów raportu sporym problemem jest wartość realizowanych projektów. W Polsce dominowały niewielkie koncesje, poniżej 5 mln zł.

Raport PPP do pobrania: