niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ossolińska Noc Jubileuszowa

Z okazji 200-lecia w Ossolineum 14 października odbędzie się szereg imprez dla wszystkich zainteresowanych Zakładem Narodowym do Ossolineum. Organizatorzy otworzą przestrzenie na co dzień niedostępne. W oryginalny sposób opowiedzą o szczególnie cennych zbiorach i zaproszą za kulisy Ossolineum.

W Noc Jubileuszową, tym, którzy skorzystają z zaproszenia, organizatorzy dadzą możliwość zwiedzania gmachu przy ul. Szewskiej oraz Ossolińskich zbiorów. Po raz pierwszy zaprezentują zakupione przez Ossolineum, przez ostatnie kilkadziesiąt lat przechowywane przez kolekcjonera ze Stanów Zjednoczonych, dwie akwarele Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego malarza epoki romantyzmu. Pokaz uzupełniony zostanie trójgłosem przedstawiającym opinie o nich historyka sztuki, konserwatora i artysty.

– Po trwających prawie siedem lat staraniach, w tym roku Ossolineum kupiło akwarele Piotra Michałowskiego: Dyliżans francuski, namalowany w latach 1832-1833 i Mieszczaństwo tomaszowskie, z lat 1821-1824. Zakup pozwolił na znaczące uzupełnienie skromnego ossolińskiego zbioru prac Michałowskiego, do tej pory reprezentowanego jedynie siedemnastoma drobnymi szkicami ołówkiem i piórem i zaledwie jedną akwarelą dużego formatu: Mohort i książę Józef Poniatowski, kupioną w 1955 r. od Adama Czartoryskiego – –mówi Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum.

Więcej o sobotnich spotkaniach w załączniku