niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos październik 2017

  • Międzynarodowa agencja nieruchomości Savills opublikowała zestawienie krajów – największych według wartości w dolarach rynków nieruchomości, tak mieszkalnych jak i komercyjnych. W sumie firma szacuje wartość ziemskich nieruchomości na 200 bln dol. z czego 165,8 bln dol. to wartość nieruchomości mieszkalnych. Największy udział w rynku (21 proc.), mają Chiny.
  • Zarząd Dzielnicy Mokotów w 2012 r. umożliwił Wojciechowi Jaruzelskiemu przejęcie pełni praw do willi w Warszawie przy ul. Ikara za 42.992,67 zł; tak niska kwota wynikała ze specjalnej 93-procentowej bonifikaty.
  • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani poparł niemiecki pomysł ujednolicenia wysokości świadczeń dla uchodźców w krajach UE. Czy oznacza to także wyrównanie dopłat dla rolników we wszystkich krajach UE, ujednolicony poziom płac we wszystkich państwach członkowskich UE oraz wiek emerytalny dla wszystkich taki jak dla parlamentarzystów z Brukseli?
  • Nawet 20 mln zł będzie mogła wynieść kara dla producentów suplementów diety, którzy podają w reklamach nierzetelne informacje. O pracach nad nowymi przepisami poinformował „DGP”.
  • Zeznania świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold pokazują, że gdańskie środowisko polityczno-biznesowo-prawnicze to w niemałej części sieć co najmniej niejasnych powiązań. O palmę pierwszeństwa walczy ono z układem warszawskim, „zajmującym się” reprywatyzacją nieruchomości.
  • Dwadzieścia groszy ma od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie. Taką deklarację złożył resort środowiska. Maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.
  • Mercedes-Benz zapowiedział, że do 2022 r. wszystkie samochody schodzące z jego linii produkcyjnych będą miały wyłącznie elektryczny napęd.

Do rynkowego garnka zaglądał Tomasz Miarecki