niedziela, 16 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Odszedł Mariusz Fedzin – samorządowiec z krwi i kości

Mariusz Fedzin
Mariusz Fedzin

MARIUSZ FEDZIN, sekretarz i zastępca wójta gminy Wisznia Mała, zmarł w nocy 4 marca na Covid we wrocławskim szpitalu. – Opuścił nas wyjątkowy człowiek, wspaniały współpracownik, dla niektórych z nas – Przyjaciel – mówią jego współpracownicy.

Mariusz Fedzin pochodził z Małkowic, małej wsi pod Kątami Wrocławskimi. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Większość swojego zawodowego życia poświęcił samorządowi terytorialnemu: w latach 1995-2000 pracował w Urzędzie Gminy i Miasta Kąty Wrocławskie, między innymi pełniąc funkcję sekretarza. Przez kolejne 11 lat był zatrudniony w Urzędzie Gminy Długołęka – najpierw jako sekretarz gminy, a później wicewójt. W 2011 roku związał się z gminą Wisznia Mała, piastując funkcję sekretarza, a od 2019 roku również zastępcy wójta.

Był samorządowcem z krwi i kości, z wielkim doświadczeniem i ogromną wiedzą, nastawionym na rozwiązywanie problemów, świetnym organizatorem. Cechowała Go ogromna pracowitość i zaangażowanie w sprawy gminy. Był osobą otwartą, serdeczną, a przy tym – bardzo skromną. Zawsze pomocny, służył nie tylko dobrą radą, ale i konkretnym wsparciem. Jednocześnie przy całej swojej powadze, zważywszy na pracę jaką wykonywał, był człowiekiem uśmiechniętym, towarzyskim, z dużym poczuciem humoru.

W życiu Mariusza Fedzina wielką rolę pełniła także wiara. Otwarcie mówił, że to Pan Bóg pomógł mu wydobyć się z trudnego dzieciństwa i pokonać wiele życiowych zakrętów. Spłacał ten dług. Aktywnie działał we wspólnotach religijnych, pomimo nawału obowiązków zawodowych i społecznych znalazł czas na podjęcie studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Uzyskał tytuł magistra teologii, pozostawił po sobie otwarty przewód doktorski. Tematem Jego pracy doktorskiej była historia Sanktuarium Matki Boskiej w Gietrzwałdzie, miejsca szczególnie Mu bliskiego.

Mariusz Fedzin miał tylko 50 lat. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.