wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Obrona warszawskiej Starówki

Od dłuższego już czasu warszawianie (i nie tylko) sprzeciwiali się budowie biurowca w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiego Starego Miasta. Oddolny protest przyniósł chwilowy sukces.

Podczas konferencji prasowej poświęconej inwestycji przy ul. Podwale 1 Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o podjętej decyzji. – Podjęłam decyzję o wznowieniu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ulicy Podwale 1. Oznacza, to że proces wydania decyzji będzie rozpatrywany od początku a obowiązująca decyzja zostanie wstrzymana na czas trwania postępowania – powiedziała prezydent Warszawy.

– Przyczyną mojej decyzji jest fakt, że naczelniczka wydziału architektury urzędu dzielnicy, nadzorująca wydawanie pozwolenia na budowę, nie poinformowała przełożonego o bliskim pokrewieństwie z jednym z architektów, który przygotował projekt budowlany – dodała Gronkiewicz-Waltz.

Kontrowersje wokół powstającego budynku związane są z faktem jego bliskiego sąsiedztwa ze strefą Starego Miasta wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. – W najbliższym czasie na specjalne zaproszenie resortu kultury, przyjedzie do Polski misja doradcza wytypowana przez Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu – zapewnił obecny na konferencji Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Celem wizyty będzie weryfikacja stanu faktycznego planów dotyczących zabudowy terenów przylegających do historycznego centrum Warszawy, które znajduje się na liście UNESCO. Jednocześnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje specjalny raport na temat bieżącej sytuacji wspomnianych terenów dla Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, podał serwis internetowy Miasta Stołecznego Warszawy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stoi na stanowisku, że w świetle decyzji warszawskiego Ratusza oraz szeregu opisanych powyżej kroków przedsięwziętych przez resort, obecność warszawskiej Starówki na liście UNESCO jest niezagrożona. (i)